eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

Kína is harcba száll a kalózok ellen

Kína a kalózok elleni küzdelem jegyében három hadihajót küldött pénteken Szomália partjaihoz. Évszázadok óta ez az első alkalom, hogy Kína részt vesz egy küldetésben, amelynek során fegyveres erői az ország területei vizein kívül harcba bocsátkozhatnak.

A három hajó - két romboló és egy ellátó jármű - különleges erőket, rakétákat és helikoptereket visz fedélzetén. Kína bekapcsolódása a kalózok elleni harcba fokozhatja a növekvő kínai katonai erő miatti aggodalmakat. A küldetés ugyanakkor próba elé állítja Kínát is, hogy képes-e együttműködni más haditengerészeti erőkkel, amelyek a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonalán, az Ádeni-öbölben járőröznek.

Indiai, japán, orosz, amerikai, valamint NATO-hadihajók cirkálnak Szomália partjainál, ahol az utóbbi időkben elszaporodtak a kalóztámadások.

A kínai hadihajók péntek reggel futottak ki a dél-kínai Hajnan szigetéről - közölte a helyi sajtó. Peking azt követően jelentette be csatlakozását a kalózok elleni küldetéshez, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden felhatalmazta a világszervezet tagállamait a kalózok bázisa elleni földi és légitámadásra a térségben.

A kalózok eddig több mint negyven hajót kerítettek hatalmukba Szomália partjainak közelében, és több mint 30 millió dollárnyi váltságdíjat zsebeltek be.

Címlapról ajánljuk

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Bárki is nyer az amerikai elnökválasztáson, ezt az ígéretet senki sem tudja betartani

Az amerikai elnökválasztási verseny véghajrájában Donald Trump és Kamala Harris egymással versengő terveket hangoztat azzal kapcsolatban, hogy középosztálybeli munkahelyeket hoznak létre a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező munkavállalók számára a feldolgozóipar újjáélesztésével. A két elnökjelölt azonban nemcsak a választópolgárok egy letűnt korszak iránti nosztalgiájára játszik, hanem figyelmen kívül hagyja azt is, hogy a feldolgozóipar jelenleg a növekedés és a lehetőségek forrásaként kisebb (az idők folyamán lecsökkent) szerepet játszhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×