eur:
407.93
usd:
375.83
bux:
0
2024. november 1. péntek Marianna

Késhegyre menő vita várható az EU klímacsomagjáról

A klímavédelemmel kapcsolatos tagállami vállalásokról vitáznak csütörtökön kezdődő csúcstalálkozójukon az Európai Unió állam- és kormányfői. A közösség uniós szinten 20 százalékos szén-dioxidkibocsátás-csökkentést, és a megújuló energiák arányának 20 százalékra növelését írta elő: a feladat most az, hogy a tagországok eldöntsék, ki, mennyivel járuljon ehhez hozzá.

Minden idők legfontosabb állam- és kormányfői találkozóját várja az Európai Bizottság elnöke a csütörtökön kezdődő kétnapos tanácskozástól. A Lisszaboni Szerződés jövője és a gazdaságélénkítő csomag mellett ugyanis a legnagyobb vitát kétség kívül az EU klímavédelmi csomagja váltja majd ki.

Az unió tavaly nyáron határozta meg, hogy 2020-ig közösségi szinten 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, 20 százalékra emeli a megújuló energiák arányát a teljes energiafogyasztáson belül, és 20 százalékkal növeli az energiahatékonyságot.

Fóris György, a BruxInfo elemzője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában elmondta, az állam- és kormányfők feladata most az, hogy meghatározzák, egyes tagállamok mennyivel járuljanak hozzá a közösségi szintű 20 százalékhoz.

A csomag négy elemből áll: a szén-dioxid kibocsátási kvóták kereskedelmi rendszerének módosításából, az emissziókereskedelemben nem szereplő ágazatok kibocsátásának szabályozásából, a megújuló energiák arányának növeléséből és a szén-dioxid hasznosításából és megkötéséből. A törekvések megvalósítása uniós szinten több tízmilliárd euróba kerülhetnek.

Magyarországnak azt javasolta az Európai Bizottság, hogy a jelenlegi körülbelül 4 százalékról 13-ra emelje a megújuló energiák arányát 2020-ig. A legkevesebbre, 10 százalékra Máltának kell emelnie, a legtöbbre, 49 százalékra pedig Svédországnak.

A szén-dioxid-kibocsátás csökkenésénél viszont az az új tagállamok, köztük Magyarország kérése is, hogy az EU vegye figyelembe a rendszerváltozás idején, a nehézipar leépülése során elért nagyfokú emissziócsökkenést, és így a 20 százalékot 1990-hez képest kelljen elérni.

A régi tagállamok viszont - érthető módon - ragaszkodnak ahhoz, hogy az unió 2005-höz képest csökkentsen 20 százalékkal. Főként ezért várható késhegyre menő vita a kérdésben.

Fóris György szerint ilyenkor általában minden tagország a legvégsőkig kitart álláspontja mellett, de már előre tudja azt is, hogy mit kér cserébe az álláspontja megváltoztatásáért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.

Madaras Norbert: a szövetségi kapitányoknak új csapatot kell építeniük

Csütörtökön kiderült: az új olimpiai ciklusban is maradhat a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya Varga Zsolt, a női válogatottat pedig az eddigi társkapitány, Cseh Sándor egyedül irányítja. Szerződésük 2+2 évre szól. A jövőről a szövetség néhány hete újraválasztott elnöke nyilatkozott az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×