Napóleon egykor a szatócsok, avagy a kiskereskedők nemzetének nevezte Angliát, és most minden bizonnyal elégedetten nyugszik a sírjában. Az angol szatócsok ugyanis bajban vannak.
A pénzügyi válság nyomán a brit munkaerő egy tizedét foglalkoztató ágazatban valóságos vérfürdő zajlik - jegyzik meg citybeli elemzők. Csütörtökön kiderült, hogy az egyik legnépszerűbb áruházláncot, a WoolWorthsöt jelképes egy fontért adják el. A 800 üzlettel rendelkező kereskedő a gyerekjátéktól a DVD lejátszókon és iskolai egyenruhán át sok mindent árusított, általában nem túl drágán, viszonylag kisméretű üzleteiben.
A cég legnagyobb bevételeit a karácsony előtti időszakban szerzi - a mostani döntés azt sugallja, hogy az igazgatók már nem látnak reményt arra, hogy az újévben is talpon maradhat a vállalat.
A gazdag turisták járnak jól
A "Woolies" sorsát elkerüli a nemzeti intézménynek tartott Mark and Spencer, de ez a cég megalázó módon hatalmas árleszállításra kényszerült. Csütörtökön reggel nyolckor nyitottak a nép által csak "Marks and Sparks"-nak becézett boltok, hogy egészen éjfélig kínálják a húsz százalékkal leértékelt portékát - és ebbe minden beletartozik, ami az üzletben található.
Bajban van a Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban Electro Worldként, Oroszországban és Ukrajnában pedig Eldorádó csoportként ismert DSG, azaz korábbi nevén a Dixons, Európa egyik legnagyobb elektronikai és számítógép értékesítő cége.
A DSG részvényei szerdán 31 százalékot veszítettek értékükből. A cégvezetők a High Streetnek is nevezett kereskedőházakban a hajukat tépik. Csökkennek az eladások, a gyengülő font miatt drágul az import és nem fizető ügyfelek után nyújtott eddigi biztosítások is lassan eltűnnek.
Akik jól járnak, azok a pénzes külföldi turisták: a fontárfolyam és például az elegánsabbnak számító Debenhams áruház mostani 25 százalékos vására miatt London a bevásárló terápia központja lett, miközben a helyieknek inkább a hagyományos pszichoterápián jár az eszük.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben