eur:
408.2
usd:
376.03
bux:
74038.36
2024. október 31. csütörtök Farkas

Politikai marakodás áldozatává válhat több millió munkahely

Politikai marakodás áldozatává válhat az amerikai autóipar - és így több millió munkahely az Egyesült Államokban és további több ezer állás a világ más részein. Az amerikai szenátusban a demokraták ugyanis meggondolták magukat, és azt mondják: George Bush távozó elnök rendelkezzen, ha akar, az autógyárak megmentéséről.

Az elnökválasztás után az Egyesült Államok leckét adott a politikai kultúrából. Ideológiai ellenfelek nyújtottak kezet egymásnak, és hangoztatták, hogy a nemzet javáért készek együtt dolgozni. Egészen idáig.

Úgy tűnik, az amerikai autóipar, néhány millió amerikai és több ezer külföldi, például európai állás kerül veszélybe azzal, hogy a washingtoni Capitoliumban a politikusok ismét azt csinálják, amit általában: politizálnak és pontokat próbálnak elérni egymással szemben.

A szenátusi demokraták hirtelen levették a napirendről azt a szavazást, amelynek nyomán 25 milliárd dollár rendkívüli hitelhez jutott volna Detroit - azaz a három nagy amerikai autógyártó: a Chrysler, a General Motors és a Ford.

Nemcsak a dolgozók profitáltak volna ebből, de a beszállítók, autókereskedők és az üzemeket megadóztató önkormányzatok is. "Ha igaz, amit a General Motors mond, és csődbe mennek, akkor összeomlik a kártyavár" - fejtegette George Voinovich ohiói republikánus szenátor.

A Fehér Ház visszavág

A válság ideológiai zűrzavart is okoz: a demokraták hagyományosan jobban hajlanak az állami beavatkozásra, a republikánusok pedig általában azt mondják: a piac döntse el, melyik az életképes vállalkozás. Most azonban éppen a demokraták makacsolták meg magukat, és azt mondják: Bush elnök, ha akarja, rendelettel odaítélheti a pénzt, ők viszont nem szavaznak róla.

Egy másik javaslatuk az: Henry Paulson pénzügyminiszter a bankoknak adott 700 milliárdos mentőcsomagból csippentsen le, és segítsen az autóiparon. Az ágazatot éppen a hitelválság fojtogatja: az eladások meredeken esnek, miután a vásárlók vagy kivárnak, vagy nem kapnak hitelt, vagy már be is dőlt a hitelük.

Ha a Kongresszus most két hónap szabadságra megy, úgy, hogy nem szavazott a kérdésről, akkor a képviselőké lesz a felelősség, hogy jegeltek egy fontos ügyet - vágott vissza a Fehér Ház, amely nem akar hozzányúlni a bankrendszer pénzéhez.

Megoldás az lehet, ha a környezetbarát kocsik tervezésére ősszel megítélt 25 milliárd dollárt a Kongresszus átirányítja az autógyártók azonnali költségeinek fedezésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rada Péter: szinte biztos, hogy jövő szerdán még nem lesz végeredménye az amerikai elnökválasztásnak

Rada Péter: szinte biztos, hogy jövő szerdán még nem lesz végeredménye az amerikai elnökválasztásnak

Minden idők egyik legszorosabb elnökválasztása várható a jövő héten az Egyesült Államokban, a vesztes jelölt valószínűleg újraszámlálást kér majd, ezért nem valószínű, hogy lesz végeredmény jövő keddről szerdára virradóra – mondta az InfoRádióban a Budapesti Metropolitan Egyetem nemzetközi rektorhelyettese. Rada Péter hozzátette: a választás ezúttal is a csatatérállamokban dőlhet el, melyek közül talán Pennsylvaniában lehet a legélesebb a verseny.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.31. csütörtök, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×