Az Európai Bizottság legfrissebb időközi jelentése szerint a kelet-európai munkavállalók nem okoztak súlyos zavarokat a munkaerőpiacokon, és hozzájárultak a GDP-növekedéshez a régi uniós tagállamokban anélkül, hogy kiszorították volna a helyi munkaerőt vagy lenyomták volna béreiket. A BruxInfo elemzője szerint ugyanakkor az egyes országokat vizsgálva árnyaltabb lehet a kép.
Gyévai Zoltán közölte: a tizenöt régi tagállam közül már csak négy ország - Ausztria, Németország, Belgium és Dánia - korlátozza különböző mértékben az EU új tagállamaiból érkezők munkavállalását. Jövő év április 30. után csak akkor van lehetőség a korlátozások fenntartására, ha a munkaerőpiacon komoly zavarok keletkeznek vagy ennek veszélye fenyeget.
Belgium és Dánia várhatóan hamarosan tovább könnyít a korlátozásokon, és akár teljesen megnyithatja a sorompót - tette hozzá az elemző.
Magyarország a viszonosság elvét alkalmazva fenntartja a korlátozást azon országok munkavállalóival szemben, amelyek maguk is korlátozzák a magyar munkaerő szabad áramlását - fejtette ki Gyévai Zoltán.
Romániában és Bulgáriában szabadon vállalhatnak munkát a magyar állampolgárok, de Magyarország már jelezte, hogy 2009 januárjától két évig fenntart bizonyos korlátozásokat a román és bolgár munkavállalókkal szemben.
Az Európai Bizottság jelentése szerint a 2004-ben csatlakozott új tagállamokból - főként Lengyelországból, Litvániából és Szlovákiából - érkező munkavállalók nagy része Írországba és az Egyesült Királyságba ment, míg a románok számára Spanyolország és Olaszország volt a legnépszerűbb célország.
Az új uniós polgárok közül a litvánok a legmobilabbak, 3,1 százalékuk él külföldön. A ciprusiak 3, a románok 2,5 és a lengyelek 2 százaléka próbál szerencsét valamelyik gazdagabbak tagállamban.
A lakosság számához képest arányosan a legtöbb kelet-európai Írországban van, ott már a lakosság 5,8 százaléka származik az új tagállamokból. Ausztriában és Nagy-Britanniában magas még ez az arány, valamivel több mint 1 százalék.
Az uniós munkavállalók közül sokan csak ideiglenes jelleggel mennek egy másik országba, de nem szándékoznak tartósan ott maradni.
A témával részletesen foglalkozik az InfoRádió Brüsszeli hét című műsora szerda este 8 órától.
Hanganyag: Nagy Tamás