A szerbiai munkáltatók és vállalkozók szövetségének elnöke közölte: a helyzet alakulásából ítélve az elkövetkező hónapokban akár 120 ezren is munka nélkül maradhatnak, amennyiben a kormány nem siet a vállalkozók segítésére.
Főként a Vajdaságban kézbesítik a felmondásokat több százas tételben, azokban az egykori állami és társadalmi cégekben, amelyeket jobbára újgazdag vállalkozók vásároltak meg igen kedvező áron.
A százéves hagyományokkal rendelkező szabadkai húsgyár utolsó 200 dolgozóját csütörtökön bocsátották el, egy étolajgyárban 700 munkásnak mondtak fel, a bánáti Nagybecskereken pedig ezer ember munkája vált feleslegessé.
A munkáltatók a súlyos anyagi gondokra hivatkozva igyekeznek megszabadulni a munkaerő egy részétől, szándékosan csődbe vinni az üzemet, hogy a válság elmúlása után nagyobb kedvezményekkel újraindulhassanak - legalábbis erre figyelmeztetnek a szerbiai szakszervezetek. A munkáltatók általában 150-200 eurót ígérnek ledolgozott évenként, ha a dolgozók önként felmondanak.
Az utóbbi napokban több tiltakozásra került sor azokban a gyárakban, amelyekben tömeges elbocsátásokat jelentetek be. A szerbiai szakszervezet azonban egyelőre még nem szervez általános tiltakozást, annak reményében, hogy a szerb kormány megtalálja az áthidaló megoldást. Feltételezhetően nem a csütörtökön bejelentett lépésre számítottak: a kabinet befagyasztotta a nyugdíjakat és a fizetéseket.
Wéber Gábor: rég nem láthattunk ilyet a Forma–1-ben