Izrael a 19 éves Gilad Shalid tizedes kiszabadítására összpontosít. A fiatal katonát azután rabolták el a Hamasz és két másik palesztin csoport fegyveresei, hogy egy alagúton keresztül bejutottak izraeli területre és gránátokat dobtak egy tankba. Két izraeli katona meghalt, egy harmadik pedig súlyosan megsebesült az akcióban.
Izrael követelte a katona szabadon engedését és megtorló akciókat helyezett kilátásba, ha baja esne.
Anwar Hamid, a BBC arab osztályának szerkesztője szerint azonban Izrael még várhat az ellencsapással.
Szerintem kettőt gondol Izrael, mielőtt megcélozza a Hamasz vezetőit, mert tart attól, hogy ha most Hamasz-politikusokat öl meg, akkor hogyan hat az a Hamasz-kormány nemzetközi elszigeteltségére - vélekedett a szakértő.
A kormány tudtával?
Hírügynökségi jelentések a mostani támadásban kulcsszerepet betöltő, Gázából kiinduló, 800 méteres alagutat hónapokon át ásták. Az izraeli kormány tehát érvelhet azzal, hogy nem történhetett volna meg az akció a hivatalos palesztin szervek tudta nélkül.
Az izraeli és a palesztin kormány között szinte tapintható a gyűlölet, mivel már amúgy is szinte mindennapossá váltak a Gázából kiinduló rakétatámadások és az izraeli megtorló akciók - a közelmúltban például egy a tengerparton pihenő palesztin család több tagját ölték meg bombák.
Izrael tagadta, hogy köze lenne a tragédiához, a palesztinok azonban feljogosítva érzik magukat az Izrael elleni támadásokra.
Egyszerre bent és kint
Anwar Hamid szerint a kormányon lévő Hamasz olyan benyomást próbál kelteni, mintha ők a kormány lennének, és nem pedig a Hamasz. Egy olyan kormány, amelyben a Hamasz többséget alkot, de nem képvisel sem a szervezet politikai, sem katonai szárnyát.
Ezért mondták azt, hogy nem tudják, hol van az izraeli katona - tette hozzá.
Anwar Hamid szerint Izrael most kivárhat. Azért is, mert felmerült, hogy a Hamasz-kormány, Mahmud Abbasz palesztin elnök ösztökélésére közvetett módon elismeri Izrael jogát a létezésre - és ezzel megnyithatja az utat valamikor a jövőben a béketárgyalások felújítása előtt. A jelenlegi helyzetet azonban mindkét fél háborús helyzetnek tartja.
A paleszinok utoljára 12 éve raboltak el izraeli katonát. Az izraeli hatóságok akkor nem voltak hajlandók tárgyalni, és miután információt kaptak arról, hogy szintén 19 éves katonát Ciszjordániában őrzik, megrohamozták a házat. A rajtaütésben a fogoly és két őrzője is meghalt.
Ilyen nincs, ez már az ötödik súlyos baleset az M5-ösön