Blair az első külföldi vezető, aki meglátogatta Nuri Maliki iraki miniszterelököt. Tony Blair már másodszort jár Bagdad szigorúan őrzött kormányzati negyedében, a zöld zónában.
Mint elemzők megjegyzik, Blair fontosnak tartja, hogy támogatásáról biztosítsa az iraki kormányt, de saját politikai öröksége szempontjából is érdeke az iraki átalakulás sikerének hangsúlyozása.
Nagy-Britanniában éppen az iraki háború, illetve a beavatkozás mögötti - sokak által vitatott - érvek miatt esett vissza Tony Blair támogatottsága.
Tony Blair riporterek előtt utalt arra, hogy a külföldi megszállás csak akkor zárul le, ha béke lesz Irakban - "az erőszak az, ami itt tart minket, és a béke az, amelynek nyomán távozhatunk" - mondta az iraki miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján.
Maliki az új iraki kormány első ülésén ígéretet tett arra, hogy "maximális erővel" lecsap a terroristákra.
A miniszterelnök emellett abnormálisnak nevezte azt, hogy a biztonsági erők mellett különböző, önbíráskodó fegyveres milíciák létezhetnek, és azt mondta, hogy ezeket fel fogják számolni.
Vasárnap ugyanakkor több erőszakos akció is történt Bagdadban. A legvéresebb támadásban egy öngyilkos merénylő 13 embert ölt meg, amikor egy étteremben felrobbantotta magát.
Bár az új iraki kormányt nemzeti egységkormánynak nevezik, a kabinet még nem működik zökkenőmentesen. A síiták, szunniták és kurdok ugyanis továbbra is tárgyalnak három kulcstárca, a belügy-, a védelmi- és a nemzetvédelmi minisztérium elosztásáról.
Ilyen nincs, ez már az ötödik súlyos baleset az M5-ösön