eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Close up of stock market chart and worried atmosphere on a dark background. Forrás: Getty Images
Nyitókép: Forrás: Getty Images

A harmadik negyedév beruházási mérlege még nem pozitív

Folytatódott a beruházások csökkenése a harmadik negyedévben Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint éves alapon több mint 12 százalékos a visszaesés. Az építési beruházások estek, a gépberuházások azonban növekedést mutattak, ami mögött a feldolgozóipari fejlesztések állnak. A többi beruházási ágazatban azonban éves alapon 20-30 százalék körüli a zsugorodás.

2,2 százalékkal csökkent a beruházások volumene az előző negyedévhez képest, így éves alapon 12,1 százalékos lett a visszaesés - nyilatkozta az InfoRádiónak Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Mint mondta, ötödik egymást követő negyedévben zsugorodott a beruházások teljesítménye, és ha nem vesszük figyelembe a Covid-válság időszakát, akkor kijelenthető, hogy ötéves mélyponton van a beruházások volumene.

A szakértő magyarázata szerint a mostani adat inkább abból a szempontból meglepetés, hogy a feldolgozóipar egészen jól tartja magát a többi ágazattal összehasonlítva. Mint mondta, általában is igaz, hogy a gépberuházások, amelyek zömükben feldolgozóipari fejlesztéseket tartalmaznak, egészen jól mennek, ugyanakkor ezzel párhuzamosan az összes többi ágazatban nagyon jelentős visszaesések tapasztalhatóak, éves szinten 20-30 százalék körüliek.

Ezek egyrészt utalnak a lakossági fogyasztás és beruházások visszaesésére, például a lakásberuházások csökkenésére, valamint a költségvetés sanyarú helyzetére is

- tette hozzá.

Az elemző rávilágított, hogy a szállítás-raktározás ágazata is 27 százalékkal esett vissza az infrastrukturális fejlesztések, például útépítések elmaradása miatt, mivel a költségvetés helyzete miatt ezeket is visszafogta az államigazgatás. Madár István szerint összességében, bár vegyes a kép a feldolgozóipar várakozáson felüli teljesítménye miatt, de az teljes gazdasági teljesítmény konjunktúrája igen gyenge. Sok negatív tényező továbbra is erős hatást gyakorol, dacára annak, hogy elvileg a harmadik negyedévre kikerültünk a recesszióból.

A szakértő elmondta, bizonyos ágazatok hasonló, vagy még nagyobb csökkenést produkáltak, például az ingatlanügyletek, melyekben a visszaesés 30 százalékos, a mezőgazdaságban 21 százalékos, az információ-kommunikáció ágazatában pedig 26 százalékos. A kereskedelem is gyengélkedik, egy év alatt közel 11 százalékot esett vissza. A művészet-szabadidő ágazat is 18 százalékos zsugorodást mutatott.

Madár István makrogazdasági elemző szerint nem lehet arra számítani, hogy a következő negyedévben "hirtelen felpattanás" lesz. Hozzátette, valamennyi javulást érzékelhetünk majd, hiszen a kamatok, ha lassan is, de csökkenni fognak, illetve talán előbb-utóbb valamennyi EU-s forrás is megjelenik a magyar gazdaságban. Továbbá az általános gazdasági pangás, a recesszió végével, az élénkülés megkezdődésével számíthatunk arra, hogy a vállalatok optimizmusa és kapacitásbővítő tevékenysége elindul, már megjegyezte, ez lassú folyamat lesz.

Úgy véli, a negyedik negyedévben ebből még kevés fog látszani, ezért várhatóan a 2023-as éves átlagban két számjegyű lesz a beruházások visszaesése, melyre az utóbbi 25 évben egyszer volt példa.

Emlékeztetett, 2016-ban is volt a magyar gazdaságnak egy alapvetően rossz éve, ugyanakkor ebben az időszakban volt egy európai uniós költségvetési váltás, ami eltolódást, és így forráshiányos időszakot okozott. Ekkor nem sokkal voltunk a pénzügyi válság után, és még nagyon fontos volt az európai források szerepe, ez okozta az akkori 11,3 százalékos visszaesést. Összehasonlításképpen most az első háromnegyed év 10,6 százalékos zsugorodást mutat, tehát egy kicsit kevesebbet, ám az utolsó negyedév fogja eldönteni, mekkora lesz a visszaesés - tette még hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×