A kormány rendelettel törli el azokat a szerződéseket, amelyek a korábban leállított beruházásokhoz kapcsolódnak, és a kifizetett pénzeket is visszaveszi.
Már tavaly nyáron bejelentették, hogy a költségvetési takarékosság érdekében csaknem 300 tervezett állami beruházást törölnek. A listán utak, egészségügyi és sportintézmények szerepelnek, de le kell mondani iskolaépítésről, közintézmények energetikai fejlesztéséről, bekötőutakról és anyasági centrumról is.
A legutóbbi Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet kimondja: hogy a május 15-ét követő nyolcadik napon megszűnik minden olyan, a kormány által felfüggesztett vagy megállított, központi költségvetési forrásból finanszírozott beruházásról szóló polgári jogi vagy támogatási szerződés, amelyben szerződő fél „az állam és az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szerv, helyi önkormányzat és az általa irányított költségvetési szerv, vagy azon gazdasági társaság, amelyben az állam vagy a helyi önkormányzat (…) legalább többségi befolyást gyakorol”.
Ugyanakkor Lázár János még kivételt tehet, ha „A beruházással érintett szakpolitikai felelős miniszter” 2023. május 19-én, azaz jövő pénteken 16 óráig benyújtott javaslatára „az állam nevében eljárva” ő mint az állami beruházásokért felelős miniszter május 23-áig elektronikus úton felmentést adhat a szerződés automatikus érvénytelenítése alól.
A Portfolió cikke arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendelet szerint a beruházásokra biztosított és a rendelet hatálybalépésének napjáig
fel nem használt központi költségvetési forrás összegét vissza kell fizetni a központi költségvetés javára, legkésőbb a szerződés megszűnésének napját követő napon.
A visszafizetési kötelezettség teljesítését követően az érintett beruházás további szakmai indokoltságát a szakpolitikai felelős miniszter az irányadó szakpolitikai programban, illetve szakpolitikai stratégiában foglaltakra figyelemmel felülvizsgálja.