eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sassnitz-Mukran, 2016. december 6.Egy munkás az Északi Áramlat (Nord Stream) földgázvezeték új, 1200 kilométer hosszú vezetékpárjának megépítéséhez szükséges elemek egyikében az északkelet-németországi Sassnitz-Mukran kikötőjében 2016. december 6-án. A földgázvezeték új vezetékpárjának megépítéséről 2015 júniusában írt alá szándéknyilatkozatot a szentpétervári gazdasági fórumon az E.On, a Shell, és az ÖMV olajvállaltok, valamint a Gazprom orosz állami gázipari monopólium képviselői. Az évi 55  milliárd köbméteres gázszállítási kapacitásra tervezett vezeték lefektetése a tervek szerint 2017-ben kezdődik meg. (MTI/EPA/Jens Büttner)
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Büttner

Szakértő: a teljes orosz gázszállítás leállása sem kizárt

Ha az uniós orosz szankciók kiterjednek az energiahordozók szállítására, annak komoly hatása lehet Európa iparára. Ennek hátteréről részletesebben is beszélt az InfoRádióban Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője.

Az Ukrajna elleni orosz invázió hírére csütörtök reggel megugrott az olaj árfolyama, a brent ára túllépte a 100 dolláros szintet. Napközben 104 dollárba is került egy hordó olaj, a földgáz ára is nagyot nőtt. 100 dollár felett utoljára 2014-ben járt a nyersolaj ára.

"Az olaj ára a következő hónapokban biztosan három számjegyű lehet, 2023-ban lehet enyhülés" - mondta az InfoRádiónak az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője, Pletser Tamás. "Mind a kőolaj, mind a földgáz ára tartós tényező az infláció megugrásában, és mindkét nyersanyag jelentős mértékben drágul. Talán a kőolaj esetében annyiban szerencsésebb lehet a helyzet, hogy azért

mennek tárgyalások Irán kiengedéséről a piacra,

ez pedig enyhíthet rövid távon a feszültségeken" - fejtegette.

A mostani háború viszont olyan állapotban érte Európát, hogy évekig nem volt elég beruházás kőolajba és földgázba, elégtelen a kínálat, a kereslet pedig nagyon erős. Nagyon magas árak jönnek tehát akkor, ha az orosz energiahordozó mennyisége csökken a piacon a feszültség mentén.

Pletser Tamás hozzátette, az orosz kőolaj (napi 5 millió hordó) nagy része eddig Európában talált gazdára, ám azt Oroszország akár Ázsiában is értékesíteni tudja, igaz, nem keres rajta annyit.

Gáz

Az Erste Bank olaj- és gázipaci elemzője azt mondta, hogy az orosz invázió hosszabb távon azt eredményezheti, hogy még 2023-2024-ben is magas lesz a földgáz ára.

"Az agressziót alapvetően nem várta a piac, ez is okozza ezt a rendkívül nagy áremelkedést"

- fogalmazott.

Szerinte most várható a nyugat részéről Oroszország kizárása SWIFT-rendszerből, amellyel megnehezülhet az orosz nyersanyagexport elszámolhatósága.

Elképzelhetőnek tartja, hogy teljesen leáll az orosz gázszállítás Európa felé, mert ha nem is állna le, az elszámolás blokkolása miatt azt nem lehet majd kifizetni, és ez állíthatja le magát a szállítást, arról nem is beszélve, hogy a nyersanyagimportot is érinthetik majd európai szankciók.

"Oroszországnak közel 40 százalékos piaci részesedése van az európai gázszállításokban, ekkora szereplőt nem lehet ilyen gyorsan lekapcsolni,

ez valószínűleg GDP-visszaesést és az ipari tevékenységek visszavágását jelentené Európában" - jelentette ki Pletser Tamás. Ebből pedig következik, hogy átmenetileg visszaállíthatják a szénerőművek működését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×