eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gold coin Stack On the table save money Taking care of money
Nyitókép: ArtRachen01/Getty Images

A versenyszférában lesz, ahol szóba sem jöhet a béremelés, sőt!

Pár hét múlva a versenyszférában is elkezdődnek a bértárgyalások azt követően, hogy megszületett a megállapodás a minimálbér és bérminimum 2022-es emeléséről. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke az InfoRádiónak azt mondta, hogy a koronavírus-válság által érintett ágazatokban nem jöhet szóba a bérek emelése, sőt, egyes ágazatok további állami támogatásra szorulnak.

Mint ismert, jövő januártól a minimálbér 200 ezer forintra, a garantált bérminimum 260 ezer forintra nő. Az emelés körülbelül egymillió munkavállalót érint közvetlenül, de a minimum fölött keresőkre is kihatással bír, miután felfelé nyomja a béreket, tehát ott is béremelésre lehet számítani, még ha szerényebb mértékbe is – vélekedett Rolek Ferenc. Az MGYOSZ alelnöke hozzátette: az emelést emellett a munkaerőpiac is indukálja, hiszen a munkaerőhiány egyre jelentősebb, és minden vállalkozás igyekszik megtartani minél jobb bérekkel az embereket.

Ugyanakkor a másik oldalon ott van, hogy a járványhelyzet eltérően hatott a cégekre, és bár a magyar gazdaság jelenleg jól teljesít, a társaságok többsége pedig növekedést tapasztal, nincs ez így minden iparágban, illetve vállalatnál egyformán. Tehát nagyon különböző helyzetben vannak az érintettek, hogy milyen béremelést tudnak megengedni maguknak. „Ezért nagyon nagy szórás várható 2022-ben” – fogalmazott Rolek Ferenc.

Az alelnök emlékeztetett, miközben egyes iparágak túlszárnyalják a magyar gazdaság 7 százalékos növekedését, addig a turistákra alapozó iparágak, mondjuk a szállodák és a velük kapcsolatban álló éttermek, rendezvényszervezők a túlélésért küzdenek, és

szinte semmilyen béremelésre nem képesek, legfeljebb a minimálisra, esetükben a tét, hogy megmaradjanak.

De a multik beszállítóinak a mozgástere sem nagy a több éves szerződéseikkel és rögzített áraikkal, vagyis esetükben a két számjegyű béremelés szinte elképzelhetetlen, tudniillik nincsen miből.

Rolek Ferenc egyetértett azzal, hogy az egyenlőtlenségek miatt tovább súlyosbodhat például a munkaerőhiány azokban az ágazatokban, ahol már eleve megsínylették a Covidot. Tehát ugyanúgy, ahogyan eddig is, valószínűleg

bizonyos ágazatokat kiemelten kell majd kezelni, külön állami támogatásban részesítve őket.

Az alelnök szerint tehát számukra nem elegendő a 4 százalékos járulékcsökkentés, amivel a költségvetés támogatta a jelentős minimálbéremelést. „Mindenképpen ki kell majd emelni ágazatok, ahol további támogatásra lesz szükség” – hangsúlyozta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×