eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

A legszegényebbek 80, a leggazdagabbak legalább 179 ezer forintot akarnak

Továbbra is tízszeres a jövedelmi különbség Magyarország legjobban és legrosszabbul kereső tíz százaléka között - derül ki a KSH friss adataiból.

Folyamatosan javul a háztartások jövedelmi helyzete, amit a KSH 2017-es számokról szóló friss adatközlése is alátámaszt. A bérolló ugyanakkor nagyra nyílt, tízszer annyit keres a felső jövedelmi tized, mint az alsó.

A Portfolio.hu az adatokat elemezve rámutat, tavaly az egy főre érvényes bruttó jövedelem 1,644 millió forint volt átlagosan, ami 9,3 százalékos növekedést jelent 2016-hoz képest. Nettóban a növekedés kicsit kisebb, 8,4 százalékos (1,3 millió forint).

A kizárólag a munkából származó jövedelem nagyot ugrott, 12,4 százalékkal nőtt, tavaly 1,184 millió forint volt.

Emellett igaz az is, hogy 2010 óta egyre nagyobb arányú a háztartások munkajövedelme: 65,3 százalékról 72-re nőtt.

Az úgynevezett társadalmi jövedelmek kategóriában 1,7 százalékos volt a növekedés, erre legnagyobb hatással a nyugdíj emelkedése volt, a családdal, gyermekkel kapcsolatos ellátások egy főre vetített éves összege 63 ezer forint volt.

A leggazdagabb 10 százalék jellemző háztartásában jellemzően 1,9 ember él átlagosan, a legszegényebb 10 százalékban 3,2 ember.

A legszegényebbek jövedelme több mint fele részt társadalmi ellátásokból származott, de a leggazdagabbaknál is megjelent több mint 20 százaléknyi társadalmi jövedelem.

Tavaly az egyedülálló férfiak voltak a legjobban keresők, éves nettó jövedelmük átlagosan 1,754 millió forint volt,

az egyedülálló nőké ennél 7,9 százalékkal volt alacsonyabb.

A gyermekes háztartások egy főre jutó nettó jövedelme bő 1 millió forintot tett ki, ez csaknem 20 százalékos elmaradás az összes háztartás átlagához képest. A gyermekteleneké ugyanennyivel magasabb az átlagnál. A gyermekesek egy főre jutó nettó jövedelme viszont másfélszer annyival nőtt (11 százalék), mint a gyermekteleneké (7,1).

Tavaly a legrosszabb jövedelmi helyzetben a korábbiakhoz hasonlóan az egyszülős, három- vagy többgyermekes háztartások voltak, egy főre jutó nettó jövedelmük nem érte el az országos átlag kétharmadát.

Az adatsor arra is kitér, milyen keresettel rendelkezők mennyi jövedelemmel lennének elégedettek. Kiderült: minél kedvezőbb jövedelmi helyzetben van egy háztartás, annál magasabb jövedelmet tart szükségesnek egy-egy megélhetési szinthez.

A legalacsonyabb jövedelműek már 80 ezer forintból elvannak, a legjobban keresők már legalább 179 ezer forintot akartak 2017-ben havonta.
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×