Új fejezet nyílik a magyar-szlovák borvitában. Korábban rendre az volt a probléma, hogy a Trianon nyomán a határ másik oldalára került, eredetileg 174 hektáros borvidéki terület az évtizedek során mintegy 900 hektárosra hízott. Az innen származó borok (Tokajské, avagy Tokajsky) gyakran váltották ki a magyar borászati, illetve borjogi illetékesek nemtetszését.
Szlovák "varázslat"
Most fordult a kocka, vélhetően összefüggésben azzal, hogy a magyar kormány augusztus közepén bejelentette: nemzetközi eljárást kezdeményez azzal kapcsolatban, hogy Szlovákia nem tartja be azt a megállapodást, amely némileg csökkentette a meglehetősen felhizlalt tokaji "zárványt".
Az MTI kedd esti híre szerint különféle hiányosságokat észlelt a magyar tokaji boroknál a szlovák élelmiszeripari ellenőrzés. A szlovák mezőgazdasági tárca megbízásából október 15. és november 7. között lezajlott vizsgálatok során az ellenőrök elsősorban a tokaji borok megjelölését, minőségét, egészségre való hatását és a földrajzi származás feltüntetését vizsgálták - közölte kedden Katarína Belická, a szlovák földművelődésügyi miniszter szóvivője.
Az ellenőrzés kimutatta, hogy a szlovákiai üzlethálózatban a leginkább az alacsonyabb árkategóriájú magyar tokaji borok vannak jelen (többnyire bizonyos száraz és édes szamorodnik, illetve a háromputtonyos tokajik).
A szlovák élelmiszerellenőrző hivatal összesen 32 tokaji bormintát vizsgált meg, s ebből 15 minta szerintük nem felelt meg a hatályos előírásoknak. Hiányos volt a borok megjelölése, a szenzorikus és az analitikus jellegzetességek. A szlovák hivatal szerint a vizsgált borok 88 százalékánál találtak ezen a téren hiányosságokat.
Szlovák szigor
A magasabb árkategóriájú magyarországi tokaji borok esetében a 15 mintából kilenc nem felelt meg a követelményeknek. A hiányosságok szintén a jelölést és a szenzorikus jeleket érintették. Itt a borok 60 százalékánál észleltek ezen a téren hiányosságokat.
Az ellenőrzés eredményéről a szlovák földművelődésügyi tárca hivatalos levélben tájékoztatja a magyar mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumot. Elvárja, hogy a magyar fél foglaljon állást az észlelt hiányosságokkal kapcsolatban és értesítse Pozsonyt azokról a lépésekről, amelyeket a Tokaji márkát megkárosító hiányosságok megszüntetése érdekében tett - áll a szóvivő közleményében.
Az előzmények
A kormány Szlovákiával szemben lépéseket tervez a tokaji bor és borvidék megóvása érdekében - jelentette be augusztus közepén Daróczi Dávid kormányszóvivő. Magyarország számára alapvető fontosságú, hogy az eredetvédett földrajzi nevet csak magas minőségi követelményeknek megfelelő borkészítmények viseljék - mondta Daróczi Dávid a kormány döntése után. Szlovákiával kapcsolatban az okoz gondot, hogy a területi korlátozást nem tartja be a szomszédos ország.
A tokaji borvidék egy része Trianon óta átnyúlik a határon, így most Szlovákiához tartozik. Ezért az ezen a területen termelt borok az uniós joggal összhangban viselhetik a tokaji, azaz Tokajska nevet. Szlovákia és Magyarország 2004-ben aláírt egy megállapodást, amelyben a szlovák fél vállalta, hogy a névhasználat érdekében a határon átnyúló borvidéki területet pontosan lehatárolja, majd gyakorlatilag bevezeti a márka- és eredetvédelem érdekében megalkotott magyar szabályozási és ellenőrzési rendszert, amit eddig nem tett meg. A megállapodás érdekében Magyarország tette azt a kompromisszumos javaslatot, hogy az 1908-as bortörvény alapján meghatározott, a határon átnyúló tokaji borvidéki területet 174 hektárról növeljék meg 565 hektárra.
Magyarország az Európai Bizottság állásfoglalását kéri arról, hogy összeegyeztethető-e a közösségi joggal a két borvidék és a két árujelző, a Tokaji és a Tokajska - közölte a kormányszóvivő. A cselekvési terv szerint, a bizottság írásbeli válasza után, a kormány folytatja a tárgyalásokat a szlovák féllel. Magyarország számára az lenne elfogadható, ha Szlovákia 565,2 hektárra csökkentené a szőlőterületeket, vagy a tokaji borvidékre eső településeket négy falura csökkentené.