eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

"Építsünk együtt egy rendes, szabályozott kapitalizmust"

Gordon Brown brit kormányfő szerint megdőlt a piac mindenhatóságának dogmája, Nicolas Sarkozy francia elnök pedig csúcsértekezletet javasolt a pénzügyi válság miatt.

A kormányok nem tudnak mindent magukra vállalni, és ez nem is a feladatuk, de a piacra sem lehet mindent rábízni - mondta a brit Munkáspárt éves kongresszusán Gordon Brown, az Egyesült Királyság miniszterelnöke.

Brown az évtizedek óta példátlan piaci felfordulására utalva kijelentette: nem lett igazuk azoknak, akik a "nagy kormány" dogmáját hirdették, de ugyanígy nem bizonyult helytállónak a szabadjára engedett piaci erők dogmája sem. Az elmúlt időszak eseményei után a feladat nem kevesebb, mint a globális pénzügyi rendszer újjáépítése.

A politikus ehhez többpontos cselekvési tervet ismertetett. Ezek közé tartozik minden pénzügyi tranzakció átláthatóvá tételének előírása, valamint a megfelelő kockázatkezelés megkövetelése a bankoktól.

"Nem szabad megengedni, hogy banki igazgatótanácsi tagok azt mondják: nem ismerték fel az általuk vállalt kockázat mértékét, és utána elvonuljanak" - mondta hatalmas tapsvihar közepette Brown.

Eközben Nicolas Sarkozy francia elnök csúcsértekezletet javasolt a világ vezetőinek, abból a célból, hogy levonják a tanulságot a harmincas évek óta legsúlyosabb pénzügyi válságból. "Építsünk együtt egy rendes, szabályozott kapitalizmust" - hangoztatta Sarkozy, aki szerint új elveket és szabályokat kell kidolgozni a pénzügyi rendszer működéséhez, amelyben, mint hangsúlyozta, nagyon fontos szerepet kell juttatni a hitelminősítő intézeteknek.

Szerinte a szabályozott kapitalizmusban nem lehet egy sor pénzügyi tevékenységet a piaci szereplők ítéletére bízni.

A tavaly kezdődött jelzáloghitel-piaci válság kiindulópontja az volt, hogy az Egyesült Államokban a közelmúltig folyamatosan nőtt az ingatlanok ára, azonban ezek nemrég esni kezdtek. Ezzel párhuzamosan az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed fokozatosan csökkentette irányadó kamatát a gazdaság fellendítése érdekében, ezáltal egyre olcsóbbá vált a hitelfelvétel. Mindez ösztönözte a lakosság hitelből történő fogyasztását.

Az ingatlanárak robbanásával azok értéke már nem csak a korábbi jelzáloghitelekre nyújtott fedezetet, így sokan újabb hiteleket vettek fel házukra. Másrészt a bankok a jelzáloghiteleket csokorba gyűjtötték, és ezeket fedezetként használva értékpapírokat bocsátottak ki. Arra azonban senki nem volt felkészülve, hogy az ingatlanárak emelkedése nem tart örökké.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×