Az atomerőmű 4-es blokkja 2012 és 2017 között éri el tervezett üzemidejének a végét. Bár a zöldek többször tiltakoztak az atomerőmű kibővítése, illetve üzemidejének meghosszabbítása ellen, szinte kizárt, hogy ilyen rövid időn belül Paks nélkül is elegendő áramforrás álljon rendelkezésre az ország energiaellátásához.
Az atomerőmű évente 14-15 gigawattóra áramot termel, ezzel a hazai termelés csaknem negyven százalékát biztosítja. Arról nem is beszélve, hogy a Pakson termelt áram a legolcsóbb a hazai erőművek közül, a piacon szokásos kilowatt óránkénti nagyjából 12-15 forint helyett, alig több mint 9 forintba kerül.
Az üzemidő hosszabbításának előkészületei már 2001-ben megkezdődtek, aztán 2003-ban a tulajdonosi döntés is megszületett a programról, és az engedélyezési eljárás megkezdéséről.
Az üzemidő hosszabbítás bevett módszer világszerte, erre már van átfogó engedélyezési eljárás, és a legtöbb atomerőműnél a hosszabbítás biztonsági és technikai feltételei adottak. Az atomerőmű meghosszabbításával kapcsolatos teljesítménynövelő felújítások már megkezdődtek.
A Napi Gazdaságnak az atomerőmű vezérigazgatója azt mondta: az erőmű négyes blokkján 2006-ban, az 1-es blokkon tavaly érték el a 108 százalékos, vagyis 500 megawattos teljesítményt. A 2-es és 3-as blokk jövőre éri el a 108 százalékot, így összességében a négy blokk teljesítménye 150 megawattal nő.
A cég számításai szerint a beruházás három és fél év alatt térül majd meg, ráadásul az erőmű önköltsége is csökken majd.
Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő elmondta: az elmúlt 5-6 évben végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy műszaki akadálya nem lesz az üzemhosszabbításnak.
A Magyar TUdományos Akadémia energetikai bizottságának elnöke ugyanakkor hozzátette: 10 éven belül el kell kezdeni egy új erőmű megépítését, mert a következő időszakban több ezer megwattnyi termelőkapacitást kell leállítani környezetvédelmi és gazdasági okokból.
Magyarországnak helye van új nukláris termelőkapacitásnak, hiszen energiahordozókban viszonylag szegények vagyunk - mondta Aszódi Attila, aki szerint a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítása nem zárja ki az új blokk megépítését.
Ilyen nincs, ez már az ötödik súlyos baleset az M5-ösön