Bejelentette az OMV, osztrák olaj- és gázipari vállalat, hogy visszavonja a MOL részvényekre tett vásárlási szándékát. A társaság közleménye szerint ennek oka, hogy az Európai Bizottság nem támogatja a két cég összefonódásával kapcsolatos osztrák terveket.
Az egybeolvadás azért hiúsul meg, mert a EU szerint az összeolvadással a piacot torzító, aránytalanul nagy alakulat jönne létre, amelynek el kellene adnia több finomítót és kiskereskedelmi egységet is, ami viszont értelmetlenné tenné az egyesülést - vázolta az InfoRádiónak az ING Bank elemzője.
Pletser Tamás szerint megítélés kérdése, hogy ez vereségnek tekinthető-e vagy sem. Remélni lehet, hogy a MOL és az OMV közti adok-kapok viszony megszűnik a jövőben, és a saját stratégiájukat követik majd - tette hozzá az elemző. Szerinte a csetepaté sok kárt okozott mindkét cégnek, mivel sok erőforrást vont el.
Mint az elemző mondta, a tervezett MOL-OMV fúzióval kapcsolatban több beadvány is került a Bizottság elé, ezek most valószínűleg lekerülnek a napirendről. A történtek viszont nem jelentik azt, hogy az OMV mint részvényes, nem szeretné érvényesíteni a jogait, ezért lehet, hogy nem vonja vissza a két brüsszeli pert. Ennek maximum az vethet véget, ha az OMV teljesen kiszáll a MOL-ból - vélekedett Pletser Tamás.
Így a kérdés az, hogy mi lesz az OMV 20,2 százalékos MOL-részesedésével. Több ötlet is felmerült a piacon, az egyik, hogy az osztrák vállalat a MOL-nak adja el részvényeit - nyilatkozta az az ING Bank elemzője. Szerinte kérdés, hogy ez a MOL egyéb terveit, elsősorban a horvát INA felvásárlását mennyiben érinti.
Ami miatt az elnök azt nyilatkozhatta, hogy nem tervezik az eladást, az az lehet, hogy talán az OMV is maximalizálni szeretné a bevételeit, és jelenleg nem tartják megfelelőnek a MOL-részvények árazását - fejtette ki az elemző.
Pletser Tamás nem tartja kizártnak a teljes kiszállást, de rövid távon mégsem tartja valószínűnek. Számításai szerint részvényenként 16 ezer forintért vásárolhatta jelenlegi csomagjának egy részét az OMV, a fennmaradó részt, a csomag felét pedig 26 ezres átlagáron szerezhette meg tavaly. Most 19 ezer forint a részvények ára - jegyezte meg az elemző.
Azaz, mint mondta a mostani árfolyam mellett 66 milliárdos nyereség lenne az OMV első részvénycsomagján, a másik eladásával azonban százmilliárdos veszteség érné az osztrák vállalatot. Emiatt nem valószínű, hogy most eladná azt - erősítette meg Pletser Tamás.
Hanganyag: Kaputa Júlia