A Reuters által megkérdezett elemzők mindegyike úgy véli, hogy véget ért a Magyar Nemzeti Bank kamatemelési ciklusa, és hétfői ülésén a monetáris tanács 8,5 százalékon hagyja az alapkamatot.
A mostani felmérésében résztvevők csaknem egyöntetű véleménye szerint a következő lépés már kamatcsökkentés lesz, többségük szerint erre jövőre kerül sor, de akad olyan is, aki erre már idén is lehetőséget lát.
Az elemzői konszenzus szerint 2009-ben 100-125 bázispontos kamatcsökkentésre kerülhet sor.
A megkérdezettek többsége szerint némileg még tovább erősödhet az euróval szemben a forint az idén, az év végén azonban már pár százalékkal gyengébb lesz a mostani rekordszintnél.
Több elemző hívta fel a figyelmet arra, hogy az alacsonyabb kamatvárakozásokat okozó tényezők változékonysága továbbra is kockázatokat hordoz.
Az utóbbi hetek kedvező hírei nyomán sok hónap óta először csökkentek a Reuters felmérésében az inflációs előrejelzések, bár nem jelentősen. Idén decemberre a konszenzus 5,5 százalék, ami 20 bázisponttal alacsonyabb a korábban vártnál.
Ugyanennyivel lett alacsonyabb a felmérés leghosszabb távú előrejelzése, a 2010-es átlaginfláció, bár 3,2 százalékos értéke némileg még mindig meghaladja a kormány és az MNB 3 százalékos középtávú célját.
A megkérdezettek szerint a 225 körüli szintig erősödhet a forint az euróval szemben, a jövő hónap végén azonban a konszenzus szerint már 235, az év végén pedig 240 körül lesz az árfolyam.
Az elemzők szerint az Európai Árfolyamrendszerbe (ERM-2) való belépéskor, az euró árfolyam 240 forint lehet, ami 20 forinttal erősebb az egy éve várt szinteknél. Az ERM-2 belépést jelenleg 2011 környékére, az eddig vártnál egy évvel korábbra teszik az elemzők, az euró bevezetésének várt időpontja azonban továbbra is 2014.
Itt az állampapírcsere lehetősége, de akár a visszaváltási díjak is változhatnak