eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre

A világ élvonalában a magyar asztrofotózás – íme a bizonyíték

Asztrotájképek, a Naprendszert és a galaxisokat megörökítő fotográfiák láthatóak a Magyar Természettudományi Múzeumban, a Csillag-képek című kiállításon. A szombaton nyíló és november 3-ig megtekinthető tárlat a Magyar Asztrofotós Egyesület tagjainak tavaly készült, 100 legszebb képét vonultatja fel. Francsics László, az egyesület elnöke, az év asztrofotósa nemzetközi díj győztese az InfoRádiónak elmondta, Magyarországon nagyon erős az asztrofotózási szakma, a világ élvonalában vannak a most kiállított képek is.

Az Investment Astronomy Photographer of the Year, vagyis az Év asztrofotósa világverseny a legrangosabb megmérettetés, amelyre ma egy asztrofotós benevezheti a képeit. Idén mintegy 4500 felvétellel neveztek, ami nem tűnhet olyan rengetegnek a többi, nagy fotógráfiai versenyhez képest, azonban ez a terület egy sokkal szűkebb réteget érint, ráadásul csak az elmúlt tíz évben szaporodtak el igazán az asztrofotósok a világban, így valójában mégis hatalmasnak tekinthető az említett szám, hívta föl a figyelmet Francsics László.

Az idei év fődíját Francsics László az Árnyékba (Into the Shadow) című felvétele hódította el,

amely az idei január 21-i Holdfogyatkozást ábrázolja, amelynek az elkészülte akár szerencsésnek is mondható, miután Budapesten télen átalában nem szokott jó idő lenni. A fotós elmondása szerint eredetileg a tavaly nyárra várt nagy Holdfogyatkozást szerette volna megörökíteni, azt azonban akkor tökéletesen borult idő fogadta Magyarországon.

Francsics László: Árnyékba (Holdunk kategória 1. hely, 2019, az Év asztrofotósa nemzetközi verseny)
Francsics László: Árnyékba (Holdunk kategória 1. hely, 2019, az Év asztrofotósa nemzetközi verseny)

Maga a felvétel elkészítes nem extrán bonyolult, szükség van hozzá egy tácsőre, egy digitális fényképezőgépre és valamilyen olyan eszközre, amellyel az égbolt elfordulását, illetve a Hold elmozdulását lehet követni, magyarázta. Ami valójában érdekes az az, hogy az Árnyékba a folyamatot egésézében ábrázolja,

ahogy a Hold behatol Föld árnyékába, és elsötétedik, elvörösödik,

amit több kép (35 darab) együttes ábrázolásával sikerült megoldania a fotósnak.

Francsics László az InfoRádió kérdésére megerősítette, hogy egy asztrofotósnak nagyon kell ismernie az égboltnak a működését, tisztában kell lennie azzal, hogy a megörökítendő pillanat mikor következik be. Illetve, hogy az adott jelenséget egyáltalán hogyan kell fényképzeni, milyen asztrofizikai vonatkozásai vannak. Aki ezeket nem ismeri, nem tud fényképezni, szögezte le.

Éder Iván: Égi Szabadságszobor
Éder Iván: Égi Szabadságszobor

A magyar asztrofotós társadalom borzasztóan erős, világszinvonalú, ismételte meg Francsics László, egy olyan szellemi közösség, amelyből ki tudnak emelkedni olyan személyiségek, akik a nemzetközi pályázatokon sikereket tudnak elérni. Őket, illetve az elmúlt év legszebb magyar asztrofotóit mtatja be a Magyar Asztrofotósok Egyesület Csillag-képek című tárlata október 5. és november 3. között a Természettudományi Múzeumban.

Francsics László: Infravörös Szaturnusz (Robottávcső kategória 1. hely, 2019, az Év asztrofotósa nemzetközi verseny)
Francsics László: Infravörös Szaturnusz (Robottávcső kategória 1. hely, 2019, az Év asztrofotósa nemzetközi verseny)
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×