A világ legmagasabb szemétlerakójának nevezik egyes nepáli tudósítások a Mount Everestet, amelyről
április 14. óta 3 tonna hulladékot szállított el az ország turisztikai minisztériuma.
Az akció folytatódik, mert az 5643 méter magasan fekvő alaptábor és a hozzá kapcsolódó másik két bázis környékén még mindig 5 tonna szemét hever.
A gyűjtésben 1100-an vesznek részt.
Az összeszedett hulladékot Katmanduba és egy másik városba szállítják feldolgozásra.
A kínaiak is találtak maguknak egy kihívást, ők a hegyen található holttesteket akarják lehozni. Klein Dávid magyar mászó helyesli a vállalkozást, de kétségei vannak a kivitelezhetőségét illetően.
"Abban a magasságban a saját testemet is alig tudom mozgatni, nyilván nehéz valakit lehozni. Ráadásul felemelni nem nagyon lehet a holttestet, azt húzni-vonni kell. Lehozni egy holttestet néha kegyeletsértőbb lenne, mert több sérülést fog elszenvedni, mire leér az alaptáborba, mintha otthagynám, ahol van" - fogalmazott Klein Dávid az InfoRádióban.
Kína drasztikusan csökkentette a Mount Everest megmászárása kiadott engedélyek számát. A tavaszi szezonban a tavalyi 600 helyett idén már csak 300-at engednek fel a világ legmagasabb hegyére.
A mászók szabadságszerető emberek, minden korlátozó döntést felszisszenve fogadnak, de Kína döntése érthető, mivel az Everest túlzsúfolt.
"Nem tartom ördögtől való gondolatnak bizonyos korlátozások bevezetését, hiszen a legfontosabb szempont mégis csak a környezetvédelem és a helyi kultúra védelme" - mondta
Klein Dávid, aki bízik benne, hogy inkább az oxigénpalackkal mászó, kereskedelmi célú expedíciókat fogják elutasítani.
"A mászások négy százaléka történik palack nélkül, azt a pár embert piszkálni szerintem butaság lenne" - tette hozzá Klein Dávid.
Az Everestet tavaly 648-an mászták meg, az alaptáborig azonban minden évben sok ezren túráznak fel, és összefüggő szemétszőnyeget hagynak maguk után.