Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatással foglalkozó ügynökségének adatai szerint az idén világszerte összesen 12,4 millió embernél diagnosztizálnak rákbetegséget, és 7,6 millióan halnak bele a kórba. A becslések szerint 2030-ban már 26,4 millió rákbeteg lesz, és 17 millióan halnak meg.
A betegség összköltsége megduplázódott a 20. század utolsó három évtizedében, és a becslések szerint hasonló arányban emelkedik majd 2000 és 2020 között, az azt követő egy évtizedben viszont már a háromszorosára nő - olvasható az ügynökség jelentésében.
A férfiaknál a tüdőrák a leggyakoribb - és a vezető halálok, míg a nőket változatlanul elsősorban a mellrák fenyegeti. A betegek és a halálos áldozatok között is több a férfi, mint a nő.
Ma minden nyolcadik ember hal meg rákban világszerte, és a kór 2010-re az első számú gyilkos lesz, megelőzve a szívbetegséget. Ebben közrejátszik a népesség elöregedése - a rák gyakoribb az időseknél - és az, hogy a fejlődő országokban egyre többen dohányoznak. A dohányosok 40 százaléka két országban: Kínában és Indiában él.
Míg korábban a rákot a gazdag, iparilag fejlett országok betegségének tartották, egyre gyakrabban diagnosztizálják a kórt a szegény, illetve közepesen fejlett országokban. Sok ilyen országban komoly problémát jelent, hogy alacsony az egészségügyi költségvetés, gyakoriak a fertőző betegségek és a rákbetegek nagy része számára elérhetetlenek a kezelések.
Többen halnak meg világszerte rákban, mint AIDS-ben, tüdőbajban és maláriában együtt - kongatta meg a vészharangot Peter Boyle, az ügynökség munkatársa.