eur:
389.43
usd:
361.5
bux:
68412.6
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Miért vesztették el "kétszer" a II. világháborút a németek?

A II. világháború 1945-ben május 8-án ért véget, ezt a napot ünnepelte Nyugat-Európa és az Egyesült Államok. A Szovjetunió azonban május 9-ét tartotta a győzelem napjának. Sztálin ugyanis elégedetlen volt, hogy magas rangú szovjet tisztek nem voltak jelen a kapitulációnál, ezért másnap a németeknek újra "el kellett veszíteniük a háborút".

A nyugati világ május 8-án, a szovjetek azonban sokáig május 9-én ünnepelték a II. világháború végét. Sztálin ugyanis elégedetlen volt, hogy magas rangú szovjet tisztek nem voltak jelen a németek kapitulációjánál, ezért másnap a németeknek újra "el kellett veszíteniük a háborút" - mondta Kun Miklós történész.

Mint mondta, a német vezérkar Reims városában tette le a fegyvert, a kapitulációnál azonban a szovjet vezérkar nem volt jelen. Sztálin ezért másnap egy Berlin melletti kastélyban Zsukov és Konyev marsall jelenlétében megrendezett egy másik fegyverletételt is.

A történész rámutatott: ekkor a kulisszák mögött már igen nagy ellentétek voltak az angolok és amerikaiak, valamint a szovjetek között, a többi mellett azért, mert a szovjetek igen keményen bántak a letartóztatott angol katonákkal vagy mert Tito partizánjai - akik mögött Moszkva állt - olyan területekre is bevonultak, amelyek az előzetes megállapodások értelmében nem az övék lett volna.

Mindezek miatt Churchill 1945 áprilisában, a legnagyobb titokban adott ki egy "házi feladatot" az angol és amerikai vezérkarnak Elképzelhetetlen címmel, amelyben arra várt választ: van-e esélye egy, az angolok és amerikaiak, valamint a szovjetek közötti háborúnak. Kun Miklós elmondta: a brit miniszterelnök egyértelmű nemleges választ kapott.

Hanganyag: Molnár Anikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

A bécsi Kinsky-palotában található im Kinsky aukciósház áprlis 24-én bocsátotta árverésre a nemrég előkerült Klimt alkotást. 1917-18-as „Bildnis Fräulein Lieser” vagy „Fräulein Lieser portréja” című festmény, amelyet az osztrák művész egyik utolsó alkotásának tartottak, az elmúlt hónapokban hatalmas izgalmat keltett a műtárgypiacon. A licit 28 millió euróról indult, a majdnem egy évszázadig nem látott portrét végül 30 millió euróért, a 30-50 millió eurós becsérték alsó határán értékesítették. Ez nem tartalmazza az aukciósház jutalékait és díjait.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×