eur:
412.84
usd:
391.16
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Mégsem volt gyáva menekülő, aki elhagyta a Titanicot?

A Titanic tragédiája óta Sir Cosmo Duff-Gordont azzal vádolták, hogy feleségével és annak titkárnőjével gyáván elhagyta a süllyedő óceánjárót, és lefizette a matrózokat, hogy ne evezzenek vissza a jeges vízben haldokló áldozatokért. A férfi haláláig tagadta a vádakat, és az újabb bizonyítékok - amelyek hamarosan kalapács alá kerülnek - azt mutatják, hogy nem hazudott.

A titkárnő családjának írt levele bizonyíthatja, hogy Sir Cosmo Duff-Gordon mégsem úgy viselkedett, ahogyan sokáig gondolták.

Mabel Francatelli leveléből kiderül, és ez egybecseng a férfi egykori tanúvallomásával: a hajó végében a tisztek maguk mondták a triónak, hogy szálljanak be a mentőcsónakba, amit vízre bocsátottak, miután több nő nem volt a közelben.

A titkárnő megírta azt is: Sir Cosmo Duff-Gordon nem is akart a feleségével tartani, a két nő azonban ragaszkodott ahhoz, hogy ő is beszálljon a mentőcsónakba.

Árverésen a bizonyíték


A levél másolatát árverésre bocsátotta Mabel Francatelli unokaöccse, azzal a parafával töltött mentőmellénnyel egyetemben, amelyet nagynénje a Titanic tragédiájának estéjén viselt.

Sir Cosmo Duff-Gordont, amellett, hogy gyáván elmenekült, azzal is vádolták: lefizette evezőseit, hogy ne térjenek vissza a jeges vízben fuldokló áldozatokért, mert azok, vagy a Titanic körül keletkező hullámok esetleg felboríthatják a mentőcsónakot.

Jótékonyság volt


A titkárnő szerint ez sem volt igaz: az esetet vizsgáló bizottság előtt tett nyilatkozatában kijelentette, hogy Sir Cosmo azért adott fejenként öt fontot a matrózoknak, mert azok elvesztették minden javukat, de nem hallott olyasmiről, hogy a visszafordulásról vitatkoztak volna.

"Eleveztünk a hajótól, amely nagyon gyorsan süllyedt, így elkerültük, hogy magával szippantson minket. Láttam, ahogy a fények kihunynak, és legvégül hallottam azt a borzalmas mormolást, amit a vízen sodródó százak sírása és sikolyai követtek" - írta a titkárnő a tragédiáról.

Tisztázták

Nem csak Sir Cosmót, de jól ismert feleségét sem kímélték a pletykák, bár Mabel Francatelli szerint az egész csak kitaláció. A Titanic eltűnésekor az asszony egy újságcikk szerint titkárnőjének megjegyezte: "Ott úszik a gyönyörű estélyi ruhája."

Sir Cosmo Duff-Gordont egy vizsgálat egyébként tisztázta a vádak alól, amelyekkel ennek ellenére haláláig küzdenie kellett.

Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, Németország ellen léphetnek fel az oroszok – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, Németország ellen léphetnek fel az oroszok – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrajnai orosz invázió kezdetétől fogva nincsenek biztos információk arról, hogy pontosan mekkora veszteségek érik a feleket a háborúban. A The Economist friss elemzése viszont megválaszolja a kényes kérdést. Oroszország úgy látja, valójában már nincs többé béke Nyugat-Európa és Oroszország közt, Németország pedig mint Ukrajna legerősebb támogatója, az orosz hibrid támadások elsődleges célpontja – jelentette ki ezt Christian Freuding tábornok, a német védelmi minisztérium Ukrajnáért felelős különleges bizottságának vezetője. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×