A 28 éves Kancshi Maja Tamang azért kapaszkodott fel szombaton a 8848 méteres hegycsúcsra, hogy felhívja a figyelmet az emberkereskedelem veszélyeire a koldusszegény Nepálban, ahol évről évre ezreket adnak el rabszolgának - jelentette be az expedíciót támogató ENSZ-szervezet, a UN Women in Nepal.
"Misszióm legfőbb célja, hogy véget vessen a lányok és nők elvándorlásának szűkebb hazámból, amely a nő- és leánykereskedelem egyik fő áldozata Nepálban" - idézte a közlemény Tamangot, aki maga is emberkereskedők áldozata lett, Egyiptomba került, ahol cselédlányként kizsákmányolták és bántalmazták.
Nepálban bűnbandák megtévesztéssel vesznek rá reménytelen helyzetben lévő fiatal nőket, hogy rabszolgaként dolgozzanak a szomszédos Indiában és a Közel-Kelet dúsgazdag államaiban, míg másokat bordélyházaknak adnak el. Férfiakat nehéz fizikai rabszolgamunkára alkalmaznak.
Az Emberi Jogok Nepáli Bizottságának adatai szerint a 2014/15-ös pénzügyi évben 9500 ember mentettek ki emberkereskedők karmai közül, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
Kancshi Maja Tamang azt akarta megmutatni ritka teljesítményével a nepáli nőknek, hogy bármit elérhetnek, ha esélyt kapnak rá.
A koszovói Uta Ibrahimi személyében elsőként mászta meg hétfőn a világ legmagasabb hegycsúcsát egy albán nemzetiségű személy - jelentette a koszovói média. A hegymászónő kitűzte a koszovói és az albán zászlót is a Mount Everesten, teljesítményéért a legmagasabb koszovói közjogi méltóságok gratuláltak neki Hashim Thaci elnökig bezárólag.