eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Izolációs fóliát ad egy hajléktalannak a Budapest Bike Maffia önkéntese a Kálvin téri aluljáróban 2017. december 11-én este. A kerékpáros civil szervezet alaptevékenysége az adománygyűjtés, az önkéntesek az adományokat biciklivel szállítják ki a rászorulók részére.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

"Mindenképpen szólítsuk meg" – mit tegyünk ilyenkor a hajléktalanokkal?

Három nap alatt több mint száz bejelentés érkezett utcán élő hajléktalanokról a Magyar Máltai Szeretetszolgálat budapesti diszpécserszolgálatára – tájékoztatta az InfoRádiót a segélyszervezet közép-magyarországi régióvezetője, Morva Emília. A zord időben szerencsére a járókelők figyelme is nagyobb. A segítségnyújtás akár életmentő is lehet.

Amikor beköszönt a tél, hideg van, leesik a hó, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tapasztalata szerint mindenki egy kicsit jobban figyel a körülötte élő emberekre, a hajléktalanokra is.

"Az elmúlt napok után is nagyon köszönjük a járókelőknek, a telefonálóknak, hogy fokozottan figyeltek azokra az emberekre, akik a közterületeken vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségekben töltik a napjaikat, éjszakáikat" – mondta az InfoRádióban Morva Emília, a segélyszervezet közép-magyarországi régióvezetője.

A telefonálókat arra is kérte, hogy aki ilyen segítségre szoruló embert talál, egy kicsit maradjon még ott vele, és próbálja meg szóra bírni, akkor is, ha egyik fél sem ehhez szokott. "Egy rövid beszélgetés is nagyon sok információt hordozhat. A legfontosabb, hogy biztosan jó-e szociális segítséghez fordulni, mert előfordulhat az is, hogy már a mentőszolgálatot kell hívni. Minden más esetben

kérdezzük meg, hogy tudja-e, hol tud igénybe venni szociális segítséget, hová tudna menni éjszakára melegedni, ezután hívjuk a diszpécserszolgálatot,

és nagyon pontosan mondjuk el, hogy hol találtuk a bajban lévő embert" – részletezte Morva Emília.

Arról is beszélt, hogy a hajléktalanok nagy részét sikerül rábírni, hogy fogadjon el segítséget, még ha bizalmatlan is, de "van egy 10 százalék, akiből a bizalmatlanságot nem tudjuk kibeszélni, ők kinnmaradnak zord időben is, őket a kollégák akár naponta többször is meglátogatják, meleg teát, élelmiszert, plusz takarót a rendelkezésükre bocsátanak, és folyamatosan biztatják őket, hogy fogadják el a segítséget".

A férőhelyeket optimalizálják, "senkinek sem kell utcán maradnia azért, mert nincs hely", ha kell, fűtött folyosón teszik le a matracot, vagy olyan közösségi térben, amelyet nem használtak ki korábban. "A zord időben nincs az a veszély, hogy valaki azért töltse kint az éjszakáját, mert nincs egy hely, ahová befogadnák" – nyomatékosította Morva Emília.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×