eur:
394.36
usd:
369.63
bux:
65210.08
2024. április 19. péntek Emma
Szemerkényi Réka, Magyarország washingtoni nagykövete beszédet mond az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) rendezvényén Budapesten, a Marriott hotelben 2016. január 20-án.
Nyitókép: MTI / Soós Lajos

Budapesten rendeznek konferenciát az euroatlanti kapcsolatokról

A transzatlanti együttműködés és értékek új geostratégiai környezet címmel rendez konferenciát Budapesten a Nemzetközi Republikánus Intézet Casper Programja, a Heritage Alapítvánnyal és a Magyarországi Nemzetközi Fejlesztési és Demokratikus Átmeneti Központtal közösen.

Szemerkényi Réka, korábbi washingtoni nagykövet az InfoRádióban elmondta, hogy az eseményre érkeznek vezető szakértők a Heritage Alapítványtól, de előadást tart a NATO főtitkárának politikai tervezési igazgatója, meghívót kapott az Egyesült Államok volt NATO nagykövete és későbbi ukrajnai különmegbízottja, de ott lesz a volt ukrán külügyminiszter is.

Magyar szakértők is részt vesznek a stratégiai beszélgetésben, így a volt külügyminiszter, Martonyi János, illetve az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Németh Zsolt.

A transzatlanti kapcsolatokat komoly próbatétel elé állította a 15 hónappal ezelőtt kitört orosz–ukrán háború. A következmények közül az International Republican Institute vezető tanácsadója kiemelte azt a fejleményt, hogy az a fajta stratégiai együttműködés, amely miatt a NATO a hidegháború idején sikeres volt, és amely miatt az újonnan szuverénné vált államok csatlakoztak, nem jelentéktelenné válnak a 21. században, hanem valójában nagyon markánsan meghatározzák a hétköznapi döntéseket.

"Nem lehet már azt a kényelmes pozíciót felvenni, hogy a nagy ügyek, Európát kihagyva, valahogy megoldódnak, hanem ennek azonnali következménye van Európa minden egyes országára nézve. Ezért az egyik következtetés, amit le kellett mindenkinek vonnia, hogy ebben az új stratégiai dimenzióban hogyan tudja garantálni a saját országa biztonságát" – mondta a szakértő. Példaként említette, hogy az eddig semleges Finnország és Svédország a NATO-tagfelvételét kérte, és lezárult az a harmincéves időszak, amely olyan biztonsági együttműködést kínált, amely kizárta a konfliktusok háborúba torkollását.

Azt az alapkoncepcióját a NATO-nak, amely a közös biztonság előfeltételeinek a megerősítésén és az elrettentésen keresztül arra szolgál, hogy minden tagnak erősítse a stabilitását és biztonságát, új, XXI. századi módon kell újragondolni Szemerkényi Réka szerint. "Az új stratégiai szempontok átgondolása nem azt jelenti, hogy eszköztelenül áll a szervezet ebben a kérdésben, hanem azt, hogy a meglevő eszközök alapján milyen új képességek, milyen új stratégiai alapvetések alapján lehet együtt dolgozni tovább" – mondta.

Minden olyan állam, amely ennek a szervezetnek a tagja, sokkal nyugodtabban, sokkal biztosabban nézhet azon kihívások elé, amelyek a XXI. században nagyon nyilvánvalóan kezdenek meghatározóvá válni" – tette hozzá az International Republican Institute vezető tanácsadója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Lezuhant egy stratégiai bombázó Oroszországban, ismét ukrán támadás volt Belgorod ellen – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Egy Tu-22M3 stratégiai bombázó repülőgép lezuhant Oroszország Sztavropoli területén. A négy pilóta katapultált, egyikőjüket még keresik. Az orosz védelmi minisztérium szerint a balesetet technikai probléma okozta. Vjacseszlav Gladkov belgorodi kormányzó szerint 25 légieszközt semmisítettek meg az Ukrajnával határos régió fölött péntekre virradóra. Néhány épületben kár keletkezett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 19. 16:25
×
×
×
×