eur:
411.23
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Bosch Budapest Innovációs Kampusz átadásán 2022. szeptember 8-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor: lesz gáz és villany itthon, de Európát térdre kényszeríthetik a szankciók

A miniszterelnök szerint kiemelt helyen szerepel a stratégiai célok között, hogy Magyarország Európa egyik leginnovatívabb gazdasága legyen.

A Bosch Budapest Innovációs Kampusz csütörtöki átadásán a kormányfő ünnepi beszédet tartott. Orbán Viktor köszöntő beszédében elmondta: jelenleg 11 ezer szankció van érvényben Oroszországgal szemben, de a háború zajlik, és az oroszok meggyengítésére tett kísérletek nem jártak sikerrel. Ezzel szemben Európát térdre kényszerítheti a szankciók okozta brutális infláció és energiahiány – fogalmazott.

Mint mondta: nem tudja, meddig csinálják ezt a szankciós politikát Brüsszelben, de a baj csak egyre nő. A miniszerelnök azt is elmondta, hogy "nálunk nem lesz energiahiány" és ez nem jóslat, hanem ténybejelentés. Emellett "Magyarországon lesz gáz és lesz elég villany is", vagyis energiahiány miatt nem kell leállítani és bezárni egyetlen gyárat sem, és aki itt szeretne termelni vagy befektetni, az megteheti.

A miniszterelnök álláspontja szerint a stratégiai célok között kiemelt helyen szerepel, hogy Magyarország Európa egyik leginnovatívabb gazdasága legyen, így azokat a programokat és fejlesztéseket, amelyek ebbe az irányba viszik a magyar gazdaságot, folytatni és erősíteni fogják. Emiatt hajtották végre az egyetemi modellváltást is, és minden évben több forrást biztosítanak a felsőoktatásra, mert

"nemcsak a háborúhoz, de a kutatáshoz is ugyanaz a három dolog kell: pénz, pénz és pénz."

Úgy vélte, ha nem változtatunk a szankciós politikán, akkor Európa helyzete nem lesz könnyű, de a nemzetközi nehézségek ellenére a jövőben is érdemes lesz Magyarországon befektetni, ugyanis "Magyarországon olyan nemzeti és helyi hatóságok működnek, olyan egyetemeink vannak, amelyek a jövő megoldásaiban és a legjobb megoldásokban érdekeltek".

Orbán Viktor szerint minden nehézség ellenére sok innováció mellett itt épül Európa legnagyobb akkumulátorgyára, Magyarországon készülnek a jövő gépei, közlekedési járművei, technológiai eszközei. Szerinte a folyamatosan új megoldásokkal előrukkoló kutatók és tudósok ebben a nehéz helyzetben is előre fogják vinni Magyarországot.

Kifejtette: "a helyzet úgy áll, hogy Európa kifogyott az energiából", ami van, azt máshonnan kell idehozni és az energia, amely ideérkezik, drága. "Ennek ellenére harcot kell vívni a fundamentalista zöldekkel és a geopolitikai játszmákba bonyolódó bürokratákkal", meg kell őket győzni, hogy különböző energiaforrásokat ne zárjanak ki a lehetségesek közül - magyarázta.

Szerinte politikai okokból sorban mondunk le különböző energiaforrások használatáról, és ezzel drágítjuk saját magunk életét, és nehezítjük a helyzetet a saját iparunk számára a globális versenyben. Kevés kontinens van olyan nehéz helyzetben, mint Európa, de csak ez a kontinens nehezíti meg ennyire a saját életét - mondta.

A miniszterelnök emellett gratulált a Boschnál dolgozó magyar mérnököknek, fejlesztőknek és kutatóknak, Magyarország nevében megköszönte a munkájukat, hiszen nyilvánvaló - mondta -, hogy "az önök tehetsége és felkészültsége és teljesítménye volt az első számú oka annak, hogy a Bosch idehozta és itt építette fel ezt a központot". Megjegyezte: a magyar mérnökök teljesítménye iskoláikat, tanáraikat is dicséri, úgy tűnik, "a magyar iskolák állják a sarat".

A kormányfő köszönetet mondott a Bosch német vezetőinek is azért, hogy "Magyarországot barátjuknak tartották". A kísérletezés az innováció igazi titka, és a politikában is létezik innováció, "nálunk is kellenek új ötletek az új problémák megoldásához". Aki leáll, eltompul, kényelmes lesz, "annak befellegzett" – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy Magyarország kormánya minden olyan technológiát szívesen lát, amely "hazánk javát szolgálja". A Bosch jelenléte Magyarországon "egyértelműen a javunkra válik", ez Európa egyik legrégebbi és egyben legsikeresebb vállalata – mondta.

Orbán Viktor az ünnepi beszédében kijelentette: "azt szeretnénk", hogy a Bosch munkája tekintélyes részét itt, Magyarországon végezze el, hogy "mi azt mondhassuk, a Bosch nálunk építi a jövőt, vagyis a jövő Magyarországon épül".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×