eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Rakétatámadásban megrongálódott iskolaépület a Kijev közelében fekvő Vaszilkivben 2022. március 7-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/Mihail Palincsak

Lehel László: már a frontvonalon van az Ökumenikus Segélyszervezet

Iskola és egészségügyi központ újjáépítéséről írt alá együttműködési megállapodást az Ökumenikus Segélyszervezet Kijevben. A szervezet elnök-igazgatójával beszélgettünk.

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója kiemelte, hogy az újjáépítés azokon a területeken valósulhat meg, ahonnan az orosz csapatok már kivonultak, így Kijev megyében, a fővárostól keletre, nyugatra és északi irányban. Mint mondta, miután az emberek elkezdtek visszaszivárogni – mintegy 25 százalékuk tért vissza a térségbe – kezdetét vette a romeltakarítás, valamint az újjáépítés. Akiknek még rendbe tehető háza, épülete van, azok hozzáláttak, részben maguk, illetőleg vállalkozók segítségével.

Lehel László szerint „eljött az ideje, hogy előrelépjünk”, javítva a feltételeken, ha azt szeretnénk, hogy az ukrán emberek visszatérjenek az otthonaikba. Ebbe természetesen beleértendő az iskolák, egészségügyi intézmények helyreállítása is – emelte ki. Annál is inkább, emlékeztetett a segélyszervezet vezetője, mert több mint száz iskola és közel nyolcvan óvoda károsodott a belövések, robbantások nyomán a megyében, közül tizenvalahányat el is kell bontani.

A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, miközben a magyar kormány legnagyobb humanitárius segítségét bonyolítja le, olyan épületet keresett, amely mértékében, arányában megfelelő lehet a magyar hozzájáruláshoz, illetőleg ahol van perspektíva. A választás végül a borogyankai kistérség zahalci középiskolájának – ami környező kisebb településeken élő gyerekeket szolgálja ki – felújítására és a bucsai kistérség egyik egészségügyi központjának újjáépítésére esett.

Lehel László arra is kitért, hogy bár az Ökumenikus Segélyszervezet gyakorlatilag a „háborúban, a frontvonalon van”, a magyarok lakta Kárpátalján is közel 250 befogadóközpontot, jellemzően iskolákat, óvodákat segít rendszeresen. „Megszűnt a tanítás, a gyerekeket nem engedik bejárni, helyettük menekültek mindenütt” – fogalmazott. Tapasztalataik szerint 50 százalékkal csökkent azoknak a száma, akik ezekben a központokban éltek, tehát elindult egy belső mozgás azokra a területekre, ahol nyugalom van, többek között Kijev és környékére.

Úgy véli, hogy a nagy feladat az lesz Kárpátalja számára, és erről tárgyalt is már vasárnap délután Ungváron a kormányzóval, a katonai közigazgatás vezetőjével, hogy őszre ki kell majd üríteni az iskolákat és óvodákat, amiben az Ökumenikus Segélyszervezet segítségére is számítanak, hogy elkezdődhessen majd az oktatás.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×