Minél többen vagyunk beoltva, annál inkább lassítjuk a járványt és csökkentjük annak az egészségügyi következményeit – mondta az RTL Híradónak Boldogkői Zsolt. A biológus, egyetemi tanár szerunt viszint minél fertőzőbb egy vírusvariáns, annál nagyobb a nyájimmunitási küszöb. Az omikron esetében a nyájimmunitáshoz 90 százalék feletti védettség kell - emelte ki.
Boldogkői Zsolt emlékeztetett arra, hogy a kanyaró esetében 98 százalék körüli a nyájimmunitási küszöb, de mivel gyerekkorban majdnem a teljes népesség megkapja a védőoltást, ez nem jelent gondot. Erre lenne szükség a koronavírus esetében is - vélekedett, hozzátéve, hogy mindezt csak a kötelező védőoltással lehetne elérni a koronavírussal szemben.
A szakértő szerint az omikron variáns az eredetinél gyengébb tüneteket okoz, de az egy más kérdés, hogy a vírusnak ez lesz-e az utolsó szava, mert vannak olyan hírek is, hogy a delta variánsnak a keleti régióba van egy még durvább verziója.
Az egyetemi tanár nem tartja kizártnak, hogy a vírus megint erősödni fog, mígnem teljesen besimul a többi légúti betegség közé.