eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
flashers of a police car
Nyitókép: Oleksandr Filon/Getty Images

Járvány ide vagy oda, a szervezett bűnözés köszöni, jól van

A szervezett bűnözői csoportok nem gyengültek meg a járványidőszak alatt, sőt, új területeken is megerősödtek – áll az Europol 2020-as jelentésében. Az InfoRádió a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársát kérdezte.

Felméry Zoltán szerint a 2020-as év szervezett bűnözéssel összefüggő tendenciáit elemző, értékelő Europol-jelentés legfontosabb állítása, hogy a koronavírus-járvány – ha nincs is kimondva, hogy erősítette, de legalábbis semmiképpen sem veszélyeztette –, alapvetően változtatta meg a szervezett bűnözői csoportok működési környezetét. Tehát, bár egyes bűncselekménytípusok esetén a kép árnyalt, de tudtak adaptálódni, ami egyébként jellemzői is rájuk – tette hozzá a szakember, példaként említve a hamisított egészségügyi termékek kereskedelmét, aminek a felfutását a pandémiának köszönhetnek.

Az Europol-jelentés nem rejti véka alá az sem, hogy a szervezett bűnözői csoportoknak társadalmi és gazdasági tekintetben egyarán vannak hatásai. Utóbbit illetően elég az áfacsalásokra gondolni, amik éves szinten körülbelül 50 milliárd eurós hiányt jelentenek a közösségi költségvetésben, de akár a sportfogadások kapcsán, akár a logisztikai- és szállítókapacitások ellen végzett támadások nyomán is több százmillió eurós bevételkiesést, károkat okoznak.

„Tehát igen, ennek vannak gazdasági következményei is a társadalmi következményeken túl”

– értetett egyet Felméry Zoltán.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa a társadalmi következményeket illetően kiemelte: a szervezett bűnözői csoportok jellemzően a tevékenységükkel áldozatokat generálnak, legyen szó drog- vagy emberkereskedelemről – előbbiben a szervezett bűnözői csoportok 38-40 százaléka érintett –, akár a gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélésekről. De ide sorolható a kiberbűnözés is, ami alapvetően zsarolóprogramokat, szolgáltatásbénító támadásokat és adathalászatot takar.

Az átlagember elsődlegesen viszont a vagyon elleni bűncselekmények során találkozhat a szervezett bűnözéssel, kezdve a lakásbetörésektől az autólopásokon át az ATM-feltörésekig számos egyéb dolog mellett, amiben a csoportok érintettek lehetnek.

Felméry Zoltán megjegyezte, az Europol jelentéséből az is kiderül, hogy az ide kapcsolódó vagyonvisszaszerzés elég gyenge lábakon áll, vagyis

az eltulajdonított vagyon 98 százaléka a bűnözők kezén marad,

tehát e tekintetben még van mit fejlődni az elkövetkezendő időszakban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×