eur:
410.9
usd:
392.32
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Szakértő: mintha nem követte volna az egészségügyi kassza az ország fejlődési ütemét

A magyar egészségügy állapotáról igazi értéítéletetet majd csak a járvány után lehet mondani, de azt biztos, hogy a magas színvonalú, ütőképes egészségügyi rendszerre érdemes költeni – mondta Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász

Az Eurostat adatai szerint 2019-ben nagyobb arányban költött az állam a szabadidő, sport, kultúra, vallás területére, mint a közbiztonságra, lakásügyekre és településfejlesztésre összesen, egészségügyre pedig nálunk jutott a legkevesebb. Az elmúlt években Magyarország GDP-arányosan rendre az utolsók között volt egészségügyi kiadások tekintetében, Bulgária, Litvánia és Románia előtt végezve.

Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász szerint nem arról van szó, hogy ne lett volna fejlesztés, csak ennek mértéke nem követte le az elmúlt 4-5 évben a gazdaság 3-4 százalékos növekedését. Vagyis más szektorokra, köztük a nyugdíjra, a sporttal kapcsolatos kiadásokra vagy a különféle állami beruházásokra arányaiban többet költött a kormány, mint az egészségügyre.

Bár vannak törvényszerűségek, fönn kell tartani a kapacitásokat a közszolgáltatásban, de hogy mire milyen hangsúlyt fektetnek, kiváltképp, ha fejlesztésekről van szó, az egyértelműen kormányzati prioritás, magyarázta a szakember az InfoRádióban, és szerinte az egészségügy – a Covid-járványt megelőzően – egyáltalán nem volt prioritás, vagyis juthatott volna több az egészségügyre, amikor százmilliárdok sorsáról született döntés kormányzati szinten.

Dózsa Csaba reményét fejezte ki, hogy a koronavírus-járvány következtében nagyobb hangsúlyt kap a terület, hiszen látható,

  • ha az ország nincs élen a gyógyszer- és védőoltás-fejlesztésben,
  • a védőfelszerelések előállításában,
  • ha az intenzív kapacitások nem olyan minőségűek,
  • ha az ott dolgozókat nem fizetik meg rendesen,
  • ha nincs magas színvonalú, ütőképes egészségügyi rendszer,

akkor mindez a gazdasági válság elmélyülését okozhatja.

Igazi értékítélet majd csak a járvány jelentette mélypontot követően mondható, összehasonlítva, hogy az uniós országok – köztük Magyarország – hogyan tudtak reagálni a pandémiára, hány súlyos esetet kellett ellátni, mennyi időn belül, mennyi volt a halálos és a sikeresen felgyógyult, rehabilitált eset.

Az egészségügyi közgazdász arra is rámutatott, hogy

a pandémia jelentette válság után a kormányzatnak nem sok pénze lesz az uniós újjáépítési keret forrásai nélkül egészségügyi beruházásokra,

főként, hogy az ország megint magasabb adóssággal néz majd szembe. Szükségletalapú tervezéssel, célzott támogatásokkal azonban Dózsa Csaba szerint kevesebb pénzből is hatékony, minőségi fejlesztéseket lehet megvalósítani.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×