eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Pesty László, a Székely Nemzeti Tanács petíciójának kampányfőnöke beszélget a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés támogatásáról szóló sajtótájékoztató előtt Ópusztaszeren 2020. augusztus 18-án. A magyar megmaradást szolgálná a nemzeti régiók létrejötte az Európai Unióban, ezért létérdek támogatni az erre irányuló aláírásgyűjtést - hangzott el a sajtótájékoztatón.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Most online nagykövetekkel halad előre a székely petíció ügye

Újabb három hónap áll rendelkezésre, hogy összegyűljön a székely petíció kellő számú aláírása, ez idő alatt két ország támogatását kell még megnyerni. A november 7-i határidőre Litvániában és Horvátországban sikerült a támogatókat mozgósítani, február 7-ig pedig leginkább Svédország, Belgium és Szlovénia az esélyes.

A székely kezdeményezés alapgondolata, hogy Európa őshonos kisebbségei, mint a katalánok, a bretonok, a baszkok, a dél-tiroliak, a balti oroszok vagy épp a székelyek, plusz odafigyelést, figyelmet és plusz anyagi támogatást kaphassanak a megmaradásuk érdekében – emlékeztetett az InfoRádióban Pesty László.

Az aláírásgyűjtés első, tavaszi határidejéig a szervezők 1 millió szignót gyűjtöttek össze, illetve a törvény által előírt hét országból hármat sikerült kipipálniuk, Romániát, Szlovákiát, valamint Magyarországot. A koronavírus-járványra tekintettel ugyanakkor lehetőség nyílt a hosszabbításra, ezért a november 7-i, nemrég zárult határidőre a fennmaradó négy országból újabb kettőt tudtak produkálni, Litvániát és Horvátországot. A történet itt azonban nem ér véget, miután

újabb három hónapot adott Brüsszel a maradék két országra, ezeket 2021. február 7-re kell az „asztalra tenniük”.

November 8-án, az őszi határidő másnapján folytatódott is a munka – tette hozzá az Írdalá.hu kampányfőnöke –, meghirdetve az ambassador projektet. Ennek lényege, hogy fölhívják Európa kisebbségeit, illetve a többségi társadalmakat is, amennyiben van erre hajlandóságuk, hogy ők maguk is indítsanak online kampányokat – kreatív tartalmakkal, videókkal, fotókkal, mémekkel –, amire a „demokratikus” közösségi média felületei nagyszerű lehetőséget biztosítanak.

A február 7-i határidőig a legvalószínűbb országok, ahol sikeres lehet az aláírásgyűjtés: Svédország, ahol már a 75 százalékot is teljesítették, valamint Belgium és Szlovénia. Ezeket követi Spanyolország, amely a 60 százalék fölötti eddigi eredményével előkelő helyen van. Pesty László a „kispados” országok között Lettországot és Észtországot említette.

A kampányfőnök egyetértett abban, hogy nagyon nehéz feladat egy polgári kezdeményezés üzenetéről beszélni annak a „hihetetlen kataklizmának” a tükrében, annak a margóján, ami most Európában és az egész világon zajlik. Ezért igyekeznek ezt úgy tenni, hogy

tekintettel vannak a koronavírus-járványra,

és nem csinálnak úgy, mintha az ő ügyük mindent überelne, tette hozzá Pesty László.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×