Hatékonyabb lehet a dohánytermékek ellenőrzése
Az Országgyűlés 167 igen szavazattal, egyhangúlag döntött annak a jegyzőkönyvnek a kihirdetéséről, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dohányzásellenőrzési keretegyezményéről szól.
Ahogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a törvény ismertetésekor elmondta: a kormány elkötelezett a dohányzáselleni küzdelem mellett, és ennek újabb állomása a csatlakozás jegyzőkönyv.
A jegyzőkönyv legfontosabb rendelkezései a dohánytermékek szállítói láncának ellenőrzésére vonatkoznak. Az illegális kereskedelem visszaszorításáért engedélyezési és ellenőrzési rendszert vezetnek be a dohánytermékek gyártásánál és kereskedelménél, továbbá a dohánytermékek és a gyártásuk során felhasznált berendezések azonosítására szolgáló jelöléseknél. A dokumentum rendelkezik a globális nyomkövetés informatikai rendszerének kiépítéséről is, a rendszernek 2023-tól kell működnie.
A jegyzőkönyv meghatározza azon jogellenes magatartásokat is, amelyekkel szemben a részes államok kötelesek fellépni, továbbá szabályozza a részes államok közötti együttműködést, információ-megosztást.
Az év végéig felfüggesztik a börtönzsúfoltsági kártalanítások kifizetését
A büntetések, intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvényt módosította a Ház 139 igen szavazattal 8 nem ellenében és 4 tartózkodás mellett.
Az előterjesztő szerint a módosítás célja a börtönzsúfoltsági kártalanításokkal kapcsolatos visszaélések megszüntetése.
A jogszabály indoklása szerint az állampolgárok igazságérzetét alapjaiban sértette az elmúlt években kialakult "börtönbiznisz", az, hogy elítélt, erőszakos bűnözőknek milliós kártalanításokat ítéltek meg a magyar emberek adójából. A kormány kiemelt célja, hogy felszámolja ezt az igazságtalan gyakorlatot, ezért olyan jogi keretre van szükség, amely megakadályozza, hogy egyes csoportok üzletszerűen visszaéljenek a joggal.
A börtönzsúfoltsági kártalanításokkal kapcsolatos visszaélések megszüntetése érdekében szükséges haladéktalan intézkedésekről szóló törvény a börtönzsúfoltsági kártalanításos eljárásokban a kifizetést 2020. június 15-ig felfüggesztette. A felfüggesztés indoka az volt, hogy elegendő idő legyen a bűncselekmények áldozataira, illetve a fogvatartottakra vonatkozó kompenzációs rendszerek közötti egyensúly helyreállítására.
Az időközben a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet és az országos védekezés azonban a börtönzsúfoltsággal kapcsolatos új kártalanítási rendszer kidolgozását nem tette lehetővé. A törvényjavaslat ezért az új szabályozás kidolgozásához szükséges határidő biztosítása érdekében és a veszélyhelyzetre figyelemmel 2020. december 31-ig meghosszabbítja a kifizetések felfüggesztését.