Viharkárok miatt főleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kellett kivonulniuk a tűzoltóknak, akiket mintegy negyven alkalommal riasztottak kidőlt fákhoz, leszakított elektromos és távközlési vezetékekhez, megrongált háztetőkhöz, kéményekhez - mondta az InfoRádióban Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
"A vasárnap időjárása miatt összesen száznegyvennyolc tűzoltói beavatkozásra volt szükség. Ilyenkor szokás szerint
a helyenként felerősödő szél faágakat tört le, fákat csavart ki, ezek a fák pedig úttestre, helyenként vezetékekre dőltek,
ezek adtak munkát a tűzoltóknak."
Mint Mukics Dániel elmondta, több villámcsapástól tűz is keletkezett: Hőgyészen például egy lakóházat talált el a villám, de Tiszaburán és Nagyivánban is belecsapott egy-egy állattartó épületbe, ezek eredményeztek tüzet. Hozzátette: a károkat az adott helyszíneken jellemzően már fel is számolták.
"Sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük az ilyen károkat;
ha éppen nincs vihar, és látjuk, hogy a kertben egy-egy faág már elszáradt, a fa korhadt, tegyük meg a szükséges intézkedéseket, ne a szél csavarja ki ezeket"
- kérte a lakosságtól.
Villámcsapás ellen is van helyes védekezés, vihar idején ki kell húzni a konnektorból az elektromos eszközöket, így biztosan nem mennek tönkre az elektromos kisgépek.
"Lehet ma már kapni túlfeszültség ellen védő elosztókat, ha ilyenbe vannak az eszközeink bedugva, az is megfelelő védelem"
- tette hozzá.
Mindenkinek azt javasolja, élénken figyelje a meteorológiai előrejelzéseket.
Tűzoltóból egyébként minden egyes nap 2000 fő van szolgálatban, közel 500 géppel dolgoznak, nagyobb viharban erőiket meg tudják többszörözni.
Tavaly amúgy jó évet zárt a biztosítási szektor, tíz százalékkal mérséklődött a viharok és egyéb természeti jelenségek által okozott károk összege 2018-ban
- közölte a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke. Pandurics Anett a biztosítási piac eredményeiről szólva megerősítette, hogy a terület 41 milliárd forinttal meghaladta a bűvös 1000 milliárdos méretet, a növekedés mértéke így több mint 8 százalékos.
Részletekbe menve Pandurics Anett elmondta, a nem életbiztosítások minden ágazata növekedni tudott,
kiemelkedő növekedést mutattak a betegbiztosítások (több mint 50 százalék),
de jól mentek a gépjármű-biztosítások (10 százalék fölötti növekedés) és a szakmai felelősségbiztosítások területén is látható volt a növekmény (közel 30 százalék).
Az életbiztosítások közül a nyugdíjbiztosítások emelkedése produkált jól, 25 százalékosan év/év viszonylatban.