eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Akadályverseny a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség táborában a felvidéki Ipolynyék (Vinica) közelében 2017. július 29-én.
Nyitókép: Komka Péter

Egyre többször titkolják el a szülők a táborozó gyermek betegségét

Az InfoRádió értesülése szerint egyre gyakrabban fordul elő, hogy a szülők betegen engedik el a gyereküket nyári táborba. Néhány éve ugyanis már nem kell orvosi igazolást beszerezni arról, hogy a gyerek közösségbe mehet; elegendő, ha a szülők nyilatkoznak erről. Igaz, korábban az orvosi igazolás kiállítását sem feltétlenül előzte meg vizsgálat.

2012-ig a szülőknek háziorvosi igazolást kellett beszerezniük arról, hogy a gyerek nem szenved fertőző betegségben, tehát nyugodtan táborozhat, mert nem jelent veszélyt mások egészségére.

Hat éve azonban módosították az erre vonatkozó minisztériumi rendeletet.

Azóta csak a szülőknek kell kitölteniük egy nyilatkozatot arról, hogy a gyereküknek nincs láza, torokfájása, bőrkiütése, sárgasága, hányása, hasmenése, gennyes fülfolyása és orrfolyása, illetve nem tetves és nem rühes.

Az InfoRádióhoz érkező jelzések szerint azóta, ha nem is nagyon sokszor, de a korábbinál valamivel többször előfordul, hogy a gyerek betegen érkezik a táborba, ezért haza kell küldeni. Mégsem lenne érdemes visszaállítani a 2012 előtti szabályt, ugyanis sok igazolás csak egy pecsétes papír volt, amit az orvos vizsgálat nélkül állított ki és a növérkével küldött ki a váróteremben egyedül üldögélő szülőnek.

Ezt Mráz János háziorvos, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnökségi tagja is megerősítette az InfoRádiónak. „Nem nagyon volt értelme” – jegyezte meg. Az orvos szerint ugyanis a pénteken megvizsgált gyermek – amennyiben a szülők valóban elvitték a vizsgálatra – a hétfőn kezdődő tábor előtt, a hétvégén bármilyen betegséget összeszedhetett.

„Csak az ellátást terhelte ez a fajta papírmunka”

– tette hozzá.

A Táborfigyelő vezetője, Tóth Béla is úgy emlékszik, hogy a táborozó gyerek egészségügyi alkalmasságáról szóló háziorvosi igazolás nem sokat ért. „Elsősorban a szülőnek a felelőssége az, hogy megítélje a saját gyermekét, és megítélje azt, hogy egészséges-e” – vélekedett. Ha nem egészséges a gyermek, a tábor szervezői az esemény kezdőnapján is megtagadhatják a felvételét – hívta fel a figyelmet Tóth Béla.

A táboroztatási szakértő és a háziorvos is azt kéri a szülőktől, hogy

semmiképpen ne titkolják vagy bagatellizálják el a gyerek esetleges tünteteit

– főleg a magas lázat, a hidegrázást, a váladékképzéssel járó köhögést, a hányást, a hasmenést és a bőrkiütéseket –, még akkor sem, ha a nagyon sajnálják őt az elmaradt élményért, saját magukat pedig a kárba veszett részvételi díjért. Inkább vizsgáltassák ki a gyereket orvossal, még akkor is, ha ez a jelenlegi szabályok szerint nem kötelező, és ha tényleg fertőző beteg, akkor kérjék meg a táborszervezőket, hogy meggyógyulása után tegyék át őt egy másik turnusba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×