Évek óta nem változott az a összeg, amelyet a magyar állam minden évben a költségvetésben a gyógyászati segédeszközök finanszírozására szán, miközben az eszközök drágultak – ismertette a problémát múlt héten az InfoRádióban a MEOSZ elnöke, Kovács Ágnes. „A 27 százalékos áfa ma azt jelenti, hogy
az állam az egyik zsebéből átteszi a másikba”
– fogalmazott. A gyógyászati segédeszközökre szánt költségvetési soron kifizeti a forgalmazóknak, majd azok áfát fizetnek utána. Abban bíznak, hogy az adókulcs 5 százalékra történő csökkentése azt jelentheti, hogy 22 százalékkal magasabb összeg marad ezekre az eszközökre.
A szövetség partnerszervezeteivel együtt emiatt egyeztetést hívott össze, amelyen az érdekvédelmi szervezetek, a segédeszközöket forgalmazók és gyártók mellett a kormányzati oldal képviselői is részt vettek. Kovács Ágnest kiemelte, hogy közös érdekük a fogyatékos emberek minél magasabb szakmai színvonalú ellátása. Ennek egyik feltétele lehet az áfa csökkentése, melyet már a 2019-es költségvetésben szívesen látnának – hangsúlyozta a MEOSZ elnöke.
Az viszont még nem derült ki, hogy valóban lesz-e áfacsökkentés.
„Ígéretet konkrétan nem kaptunk,
hanem a további egyeztetésekről született döntés” – tájékoztatott Kovács Ágnes
A felek nem állapodtak meg abban, mikor lesz a következő találkozó, de a Mozgáskorlátozottak Egyesületének Országos Szövetsége már februárban folytatni kívánja az egyeztetést – hangsúlyozta a szervezet elnöke.