eur:
394.4
usd:
371.68
bux:
67407.86
2024. április 16. kedd Csongor
Rossz hír a hazai vízkészletekről

Rossz hír a hazai vízkészletekről

Itthon és világszerte is csökken a vízkészletünk, és máshogyan is pótlódik.

A klímaváltozás hatására világszerte megváltozott a felszín alatti vízkészletek pótlása - mondta az InfoRádiónak a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet tudományos főmunkatársa. Falus György hozzátette: a meleg napok számának növekedése elsősorban a mezőgazdaság számára jelent kihívást.

A változás hatására a forró napok számának növekedésével egyre többet kell öntözni, ezért

csökken a vízkészlet

– mondta a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet tudományos főmunkatársa. Falus György hozzátette, meleg időben erőteljesebb a talaj felső szintjeiből történő párolgás is.

Rossz hír a hazai vízkészletekről

„Felszín alatti vízkészletekből lehet pótolni az öntözéshez szükséges, hiányzó vizet, de fontos, hogy ez kontrolláltan, fenntartható módon történjen, mert nem szerencsés, ha a tervezettnél gyorsabban merítjük ki a készleteket. Ha ezt nem szabályozza valamilyen jogszabály és szervezetek, az komoly vízhiányhoz vezethet.”

Falus György elmondta,

szigorú szabályok határozzák meg, hogy egyes vízadókon mennyi vizet milyen ütemben lehet kiemelni,

ez a mérték úgy van meghatározva, hogy a vízadó vissza tudjon pótlódni és ne keletkezzen hiány.

Rossz hír a hazai vízkészletekről

„A változás itthon kevésbé a víz minőségére, inkább a hozzáférhetőségére hat. Jelentősebb a felszín alatti vízkészletek használata, mert nagyobb mennyiséget termelünk ki belőle, máshogy pótlódik vissza, mint korábban. A csapadék eloszlásában, a halmazállapotában, a víz kémiai összetételében nincs tudomásom markáns romlásról.”

A Magyar Földtani és Geofizikai Intézet tudományos főmunkatársa kijelentette,

a magyarországi ivóvíz-hálózat vízminősége kiváló, amit tartani is lehet.

A Budapest környéki vízkészletek alapvetően parti építésű kutakból származnak, amely gyorsan pótlódó készlet, ezért rövid távú minőségromlástól nem kell tartani – hangsúlyozta Falus György.

Korábbi cikkeink:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Folytatódik az osztrák–orosz kémháború: kölcsönös kiutasítások és vádaskodások

Folytatódik az osztrák–orosz kémháború: kölcsönös kiutasítások és vádaskodások

Márciusban Ausztria utasított ki két orosz diplomatát, Oroszország ezt nem sokáig hagyta válasz nélkül. Ezúttal egy osztrák diplomatát nyilvánítottak nemkívánatos személynek. Közben Bécsben tovább folyik a vizsgálat a korábbi osztrák alkotmányvédelmi hivatal egy volt munkatársa ellen, akit azzal vádolnak, hogy titkos adatokat továbbított az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.16. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Csúnya a lett a nap vége az amerikai tőzsdéken

Csúnya a lett a nap vége az amerikai tőzsdéken

A fokozódó geopolitikai feszültségek nyomást gyakoroltak ma reggel az ázsiai tőzsdékre, az irányadó európai indexek azonban emelkedésekkel nyitottak, és napközben is kitartottak a pluszok. Az energiaszektor gyengélkedik ma az olajár esésével együtt, míg az ipari vállalatok részvényei felülteljesítők. A magyar piac követte napközben az európai tőzsdéket, kisebb pluszban áll egész nap a BUX, a blue chipek közül csak a Richter esett ma. A tengerentúlon ehhez képest jelentős hangulatromlást láttunk annak ellenére, hogy a kereskedés első részében még emelkedésben voltak a tőzsdék. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×