eur:
414.01
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

A felsőoktatási rangsorok nem tükrözik az egyetemek értékeit, csak egy aspektusát tudják bemutatni az intézmény teljesítményének – véli az ELTE dékánhelyettese, aki Az egyetem értéke című kötet bemutatója után beszélt erről az InfoRádiónak. „Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - fogalmazott Fábri György.

„Az egyetemi rangsorok – amik globális szinten 15 éve, nemzeti szinteken pedig 20 éve vannak – csak néhány aspektusát tudják megmutatni az egyetem teljesítményének, elsősorban azt, amit számokkal lehet mérni. Ilyen a tudományos teljesítmény, a hallgatói létszám, az oktatói kvalitások és a felsőoktatási intézmény nemzetközi jelenléte” - véli a dékánhelyettes.

Hozzátette: ezt használják is intézmények összehasonlítására, de nagyon nagy hiba volna, ha csak ezeket használnánk.

„A rangsorok elsősorban médiaeszközök:

könnyen lefordíthatóvá tesznek egy nagyon bonyolult, összetett dolgot, azt, hogy mi az egyetemi kiválóság” - összegezte Fábri György.

Kiemelte: a legfontosabb, hogy tudjuk, mire vagyunk kíváncsiak, amikor rákérdezünk.

„Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézményben a legjobb a tudományos élet? Akkor használjuk azokat a rangsorokat, amelyekben a tudományos publikációkat mérik. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézménynek a legnagyobb a hatása a külvilág felé? Akkor használjuk azok a rangsorokat, amelyek ezt mérik” - tanácsolta a dékánhelyettes.

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Így kell feltennünk a jó kérdést, és ahhoz találunk majd jó mércét. Ha viszont azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - véli Fábri György.

„Az, hogy a magyarországi intézmények a globális rangsorban nem szerepelnek elöl, csak egy következmény.

Annak a következménye például, hogy mekkora ráfordítással működik a magyar felsőoktatás” - mondta az ELTE dékánhelyettese.

„A Harvard Egyetem éves költségvetése kétszer akkora, mint a teljes magyar felsőoktatás költségvetése.

Miért gondolnánk, hogy összemérhetjük bármelyik magyar egyetemet a Harvarddal?”

- fogalmazott Fábri György.

„Az ok a fontos. Vajon eleget költünk-e felsőoktatásra? Nem költünk eleget. Eleget költünk-e kutatásfejlesztésre? Nem költünk eleget. Van egy harmadik kérdés, amit az egyetemi világban el szoktak felejteni: amit költünk, jól használjuk-e fel, és megköveteljük-e érte a teljesítményt” - mondta Fábri György.

Az ELTE dékánhelyettese szerint a rangsor legfontosabb üzenete, hogy teljesítményt kell produkálni.

„Az nem lesz soha a Harvarddal összemérhető, de miért ne lehetne összemérhető például a prágai Károly Egyetemmel,

amely sokkal jobban szerepel a rangsorokban és sokkal nagyobb a költségvetése is?” - vetette fel Fábri György.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Jó éve van a kriptopiacnak. Donald Trump elnöki győzelme jelentős hatással volt a bitcoin árfolyamára, amely 100 000 dollárra emelkedett. Az év elején elfogadott bitcoin ETF-ek és a felezés is hozzájárult a piaci fellendüléshez, míg az újabb körös ralit Trump új, kriptobarát politikai irányvonala, és választási győzelme táplálta. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan formálhatja Trump elnöksége a kriptopiacot 2025-ben, és milyen lehetőségek és kockázatok várnak ránk az előttünk álló időszakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 05:00
×
×
×
×