Az akadálymentesítés javításában nem történt előrelépés mozgáskorlátozottak egyesületeit összefogó szövetség elnöke, Kovács Ágnes szerint. A szervezet a minisztériumhoz fordult segítségért.
„Messze vagyunk még attól az elvárható minimumtól, amikor egy mozgássérült embernek egy távolabbi helyre kell eljutnia váratlanul, azt gondtalanul megtehesse. Ma ez úgy működik, hogy előre, akár pár nappal előre kell megterveznie. Messze vagyunk attól is, hogy a közösségi közlekedésben ugyanúgy részt vegyen, mint a többiek.”
Emiatt sok panasz érkezik az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz. Az intézmény jogi főosztályának vezetője, Gregor Katalin elmondta: szinte mindig elmarasztaló döntés születik ezekben az ügyekben, és kötelezik az önkormányzatot, gyógyszertárat, bankot az akadálymentesítésre.
„A legtöbb panasz mozgáskorlátozott ügyfelektől érkezik, hogy küszöb, lépcső van, nincs rámpa. De érkezik vak vagy látássérült személyektől is, hogy nincs megfelelő vezetősáv. Ilyenkor hivatalból vizsgáljuk, hogy határidőre megtörténik-e az akadálymentesítés, illetve kötelezzük arra is, hogy ennek megtörténtét igazolja is az eljárás alá vont fél.”
Az új beruházásoknál, közszolgáltatásoknál azonban javult a helyzet az akadálymentesítés területén – mondta az ország akadálymentes térképének elkészítésében segédkező térinformatikus, Dobai Tibor, aki szerint ugyanakkor a régi lakóépületeket, üzleteket, utakat még mindig nehéz megközelíteni kerekesszékkel, ráadásul sok a félmegoldás is.
„Intézményekben bejáratok, liftek esetében csöngetni kell a kulcsért, liftért, lépcsőn kell felmászni a portához. Egészen kriminális megoldások vannak, de javul a dolog, csak lassan.
Az InfoRádió kereste a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot is a témában, de megkeresésünkre adásunkig nem kaptunk választ.