„Közérdekű adat kikéréssel fordultunk az Oktatási Hivatalhoz, mert erős volt a gyanúnk, hogy az állami tankönyvek nem szabályos eljáráson mennek keresztül. Ez be is igazolódott” - emelte ki Kereszty Péter.
A Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének elnöke elmondta, hogy a tankönyvjegyzékbe kerüléshez szigorú szabályoknak kell megfelelni, ezeket azt elmúlt években a magánkiadók könyvein keményen be is tartatták, de mint hozzátette, úgy tűnik, az államiak esetében nem ilyen szigorú az eljárás.
Kereszty Péter hangsúlyozta: „a szabálytalanságok 2014-ben kezdődtek, amikor nem a tankönyvjegyzékről, hanem a Klik által kiküldött tankönyvlistáról kellett választani. A magánkiadók könyvei a tankönyvjegyzéken is megtalálhatók voltak, ámde az állami, tehát kísérleti könyvek egyike sem készült el határidőre, tehát nem szerepeltek a tankönyvjegyzéken, így ezeket jogszabályellenesen választották ki.”
Mint a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének elnöke elmondta, azóta is minden évben fordultak elő szabálytalanságok.
„2015-ben 2110 ezer kísérleti tankönyv készült el, amely nem ment át az engedélyezési eljáráson. Ilyen eljárásjogi szabálysértés például öt állami tankönyv esetében, hogy tankönyvjegyzékre kerülési kérelmet adtak, amelyet el is fogadtak úgy, hogy még a szakértői bírálatok sem készültek el” - ismertette Kereszty Péter.
Hozzátette, volt olyan is, hogy a pedagógiai szakértő konkrét hibák kijavítására szólította fel az állami tankönyvkiadót, de a kiadványok már a támogatási engedély megadása előtt szerepeltek a tankönyvjegyzékben.
„Július 14-én küldtünk egy levelet Balog Zoltán miniszternek és Palkovics államtitkárnak ezekről a szabálytalanságokról. A mai napig nem kaptunk választ. Feljelentést nem lehet tenni, ezek nem bűnesetek, nincs értelme a rendőrséghez, ügyészséghez fordulni, a közigazgatási eljárásban történnek a problémák” - hangsúlyozta Kereszty Péter.