„A parlagfű-történet sajnos minden évben szezonálisan kezdődik, és szezonálisan ér véget. Csak egy rövid időn keresztül koncentrál rá a társadalom, és úgy tűnik, hogy egy rövid időn keresztül koncentrál rá a politika, a kormányzat, holott számtalan embernek az életét keseríti meg hónapokon keresztül” - hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosának Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Helyettese.
„Ahhoz, hogy ezt a kétezer hektárnyi területet – ahol most Magyarországon súlyosan fertőzött, parlagfűvel borított területeket találunk – fel lehessen tárni, meg lehessen találni, el lehessen számoltatni azokat, akik hatalmas területeken nem törődöm módon az ország lakóinak millióit betegítik meg, egy olyan tisztségviselőre, egy kormányzati munkatársra lenne szükség. Az ő munkáját egész évben az határozza meg, hogy milyen módon tudja azt a sok-sok népegészségügyi, településrendezési, növény-egészségügyi érdeket harmonizálni, amely alapján hosszú távra fel tudja építeni azokat az intézkedéseket, amelyekkel a parlagfűszennyezést meg lehet akadályozni” - véli Szabó Marcel.
Ez azért hasznos, mert ezzel van egy politikai felelőse az ügynek – indokolta.
Véleménye szerint a helyi önkormányzatok fellépése nem elegendő ennek az országos méretű problémának a leküzdésére.
„Jelenleg az állampolgárok 40 milliárd forintot költenek arra, hogy a parlagfűvel kapcsolatos allergiás problémáikat kezeljék. Azt gondolom, hogy egy szemléleti váltásra lenne szükség, hogy azok, akik ilyen típusú hatalmas latifundiumokat kezelnek, érezzék azt, hogy egy füstölgő gyárhoz hasonló környezetszennyezést okoznak, és a társadalom egészségének veszélyeztetését ugyanolyan alkotmánysértő módon végzik el, mint a nem megfelelő környezetvédelmi előírásokkal működő üzemek” - hangsúlyozta az Alapvető Jogok Biztosának Jövő Nemzedékek Érdekeinek Védelmét Ellátó Helyettese.