eur:
413.77
usd:
401.71
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell

Tóth Zoltán: "Feketekasszákból" finanszírozzák a magyar kampányokat

Az európai parlamenti választási kampányra fordítható forrásokat semmilyen jogszabály nem szabályozza - mondta a Európai Választási Szakértők Szövetségének főtitkára. Tóth Zoltán kifejtette: a kampányokat "feketekasszákból" finanszírozzák. A legjobb pozitív példának pedig Kanadát hozta föl.

Az EP-kampány finanszírozására vonatkozóan semmilyen szabály nincs, mivel még az a szabályozás sem érvényes rá, miszerint jelöltenként maximum egymillió forintot lehet költeni, azaz összesen 386 millió forint lehet a kampánybüdzsé - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tóth Zoltán, az Európai Választási Szakértők Szövetségének főtitkára.

Hozzátette: ez nagy adóssága a magyar parlamenti pártoknak. Ez a szabálynélküliség azonban az önkormányzati és a kisebbségi választásokra, valamint a népszavazásokra is érvényes.

Tóth Zoltán szerint a kampányokat "feketekasszákból" finanszírozzák, hiszen általános követelmény a magyar állam működésével szemben, hogy a pénzek elköltésének módja átlátható és nyilvános legyen, ez azonban nincs meg. A szabályozatlanság mellett ráadásul rengeteg a törvényszegés is a kérdésben.

Szerinte Magyarország a sor végén kullog az EU-ban a kampányfinanszírozás szabályozásával. A kelet-európai régió legszegényebb országaiban is jobb szabályozás van érvényben. Ha egy párt bármennyit költhet, akkor olyan mértékben túlhatalmat nyerhet a pénz által, ami már a parlamenti mandátumok megszerzését is tisztességtelenné teheti. A legfőbb probléma pedig az, hogy a kampánypénzek begyűjtésekor ígéreteket kell tenni - vázolta Tóth Zoltán. Papíron biztos stimmelnek a pénzek, de demokratikusnak sem csak papíron kell lenni - szögezte le a stúdió vendége.

Tóth Zoltán kijelentette: nincs bombabiztos gyakorlata a kampányfinanszírozásnak az Európai Unióban, azonban arra, hogy sokkal átláthatóbb és hogy a pártok sokkal nagyobb társadalmi kontroll alatt állnak, arra van.

Talán a legpozitívabb változásokat Olaszországból, Németországból lehetne hozni. Az olaszok képesek voltak a korábbi teljesen elkorhadt, korrupt politikai rendszert megújítani, amihez nagy elhatározás kellett - mutatott rá a szakember.

Kifejtette: a legeslegjobb példát azonban Kanadából lehetne hozni. Ott tényleg bombabiztos módon szabályozták a kampányfinanszírozást. Egyidejűleg kétfajta kampányfinanszírozást alkalmaznak, az egyik a bevételek korlátozása, a másik a kiadásoké. Európában viszont csak az egyik módszert szokták alkalmazni a kettő közül.

Új tendenciák vannak a világban, amelyek homlokegyenest ellentétesek a mai közbeszéddel, közpolitikával. Eszerint kizárólag közpénzekből lehet kampányt folytatni - mutatott rá az Európai Választási Szakértők Szövetségének főtitkára.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×