Hétfő reggel már kevesebb vonatot tudott elindítani a MÁV, mint vasárnap, az országossá bővített vasutassztrájk ugyanis egyre több helyen akasztja meg a közlekedést. A távolsági, a gyors- és az InterCity vonatok egyáltalán nem közlekednek, ahol pedig el is indul egy-egy személyvonat, az jelentős késésekkel közlekedik, ugyanis minden megállóhelyen megáll.
Nem fogadják és nem is indítanak vonatokat a budapesti főpályaudvarok, így legfeljebb Kelenföldig vagy Rákospalotáig jutnak el az utasok - mondta el az InfoRádióban Kavalecz Imre MÁV-szóvivő.
Hétfő reggel 6 órakor a budapesti Keleti Pályaudvar központi kijelzője azt mutatta, hogy a sztrájk miatt a vonatok nem indulnak, az érkezésnél pedig késésekre, járatkimaradásokra kell számítani. A kijelzőn egyetlen járat sem szerepelt. A Nyugati Pályaudvar kijelzőjén egyetlen induló járat, a 6:53-as szegedi IC szerepelt, ám ennek indulása is bizonytalan volt.
Szeged Nagyállomás nem indít és nem fogad vonatokat hétfőn reggel; az elektronikus információs tábla kiírása szerint Budapest felé és felől bizonytalan ideig szünetel a közlekedés, Békéscsaba viszont elérhető a város másik - a Rókus városrészében levő - állomásáról.
A miskolci Tiszai pályaudvaron egy-két BZ motorvonaton kívül nem járnak szerelvények, az éjszaka folyamán a jegyvizsgálók körében is erősödött a sztrájk - mondta Cseh Béla Zoltán, a VDSzSz területi vezető ügyvivője.
Továbbra is bizonytalan a vonatközlekedés a Dél-Dunántúlon, ezért az utazóknak indulás előtt célszerű érdeklődniük, elindul-e a vonatuk - mondta Imre Lászlóné, a MÁV régiós sajtószóvivője.
Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének vezetője az InfoRádióban azt mondta, hogy az egész országban áll a vasúti közlekedés. Mint mondta, délután 3 órakor ül le tárgyalni a MÁV vezetése és a sztrájkolók képviselői.
A vasárnap éjszakára kialakult helyzetkép szerint Székesfehérvár, Pusztaszabolcs állomáson nem sztrájkolnak, Veresegyház térségében viszont nem veszik fel a munkát. Apcnál és Dunaújvárosnál sztrájkolnak, a Budapest-Vác vonalon egy-egy vonat jár csak. Siófokon a forgalmiak sztrájkolnak, Pécsen a jegyvizsgálók miatt nincs közlekedés, Kaposvár nem fogad és nem indít vonatokat a forgalomirányítók miatt. Szombathelyen ugyanez a helyzet, Celldömölkön négy ember sztrájkol, oda sem érkezhetnek vonatok, Zalaegerszegen pedig a jegyvizsgálók sztrájkja miatt nincs vonatközlekedés.
Szegeden sztrájkolnak a forgalomirányításban részt vevők, viszont Szolnokon most nincs sztrájk - dolgoznak, ahogy Cegléden is. Debrecen térségében, Nyíregyháza, Mátészalka, Püspökladány forgalmát megbénítja a MÁV Start munkatársainak munkabeszüntetése.
Miskolc egész területén a kocsivizsgálók sztrájkolnak, a térségben Bz-motorvonatok járnak. A miskolci pályaudvar azonban már fogad és indít vonatokat. A Miskolc-Hidasnémeti vasútvonalon, ahogyan egész nap, este is szünetel a vasúti közlekedés, Sátoraljaújhelynél közlekedik vonat.
A vasúti dolgozók továbbra is fejenként 250 ezer forintot követelnek a MÁV Cargo eladásából származó privatizációs bevételből, és 10 százalékos többletjuttatást a kiszervezett cégek alkalmazottaiknak.Ferihegyen is sztrájk van
Ferihegyen folyamatos a forgalom; a 2/A, mind a 2/B terminál üzemszerűen működik, minden járat, még a fapados légitársaságok gépei is elindulhatnak a 2B terminálról - mondta el az InfoRádióban a Budapest Airport szóvivője.
Szollár Domokos közölte: a 12 biztonsági kapu közül már 4 működik, a várakozási idő 10-15 percre csökkent, de továbbra is arra kérik az utasokat, hogy legalább 3 órával az indulás előtt érjenek ki a repülőtérre.
A szóvivő azt is közölte, hogy a munkáltató vasárnap elküldte részletes válaszát a szakszervezet 12 pontos követelésére, így remélhetőleg érdemben folytathatják az egyeztetést a 11 órakor kezdődő tárgyalásokon.
Az érdekképviseletek a többi között a csoportos létszámleépítés leállítását és egy új kollektív szerződés aláírását követelik.
Közben az összes repülőtéri reprezentatív szakszervezet elképzelhetőnek tartotta, hogy szolidaritási munkabeszüntetést tart.
A Malév tájékoztatása szerint összesen 12 hétfői járatot törölték: a mai genfi, bukaresti, ljubljanai, zágrábi, várnai, marosvásárhelyi, temesvári varsói, stuttgarti, bukaresti és szkopjei járatokat. Genfbe, Bukarestbe, Varsóba, Stuttgartba a Malév kínál más alternatív járatokat, de Ljubljanába, Zágrábba, Várnára, Marosvásárhelyre, Temesvárra és Szkopjéba nem szerepel további járat a Malév hétfői menetrendjében.
A törölt járatokra szóló jegyeket a légitársaság térítésmentesen átírja egy másik, ugyanarra a célállomásra közlekedő Malév vagy más, a oneworld szövetség taglégitársaságának járatára, vagy térítésmentesen visszatéríti a jegy árát.
A ferihegyi sztrájk és a Budapest Airport belső problémái miatt olyan mértékű erkölcsi és anyagi kár éri a légitársaságokat, ami már lassan túlmegy minden tűréshatáron - mondta Lichtenberger Tamás, a Magyarországon működő légitársaságok érdekképviseletének elnöke.
Az elnök, aki egyben a Lufthansa budapesti állomásának vezetője is, hozzátette: bár összesített adataik még nincsenek, a német légitársaság esetében már milliós károkról lehet beszélni. A Lufthansa ugyanis több esetben Bécsbe busszal szállította el utasait azért, hogy elérjék úti céljukat, s ne méltatlan körülmények között várakozzanak a bizonytalan indulásra Ferihegyen.
Az elnök úgy vélte, egyelőre kilátástalan a helyzet, mivel a munkáltató és a munkavállalók is nagyon merev álláspontot képviselnek, s egyik sem akar engedni.
Teljesíthetetlen követelések
Teljesíthetetlenek a szakszervezetek követelései Ferihegyen - mondta a Wizz Air vezérigazgatója. Váradi József hozzátette: a munkavállalói követelések tovább drágítják az amúgy sem olcsó ferihegyi díjakat és egyúttal a repülőjegyek árát is.
Mint mondta, vasárnap a Budapest Airport egy olyan rendelkezést érvényesített, amelynek következtében a Wizz Air gépei délután nem szállhattak fel. A légitársaság szerint ez sérti a versenysemlegességet, ezért kártérítést követelnek. Hozzátette: a reptér a rendelkezést már visszavonta.
A Magyar Szállodaszövetség felhívja a munkáltatók és a munkavállalók képviselőit a mielőbbi megegyezésre, és ferihegyi repülőtér normális üzemelésének gyors visszaállítására. A szövetség közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy a vitában álló felek nemcsak megbízóiknak tartoznak felelőséggel, hanem az egész magyar turizmusnak, a magyar nemzetgazdaságnak is, aminek a ferihegyi repülőtéren elhúzódó sztrájk beláthatatlan károkat okoz.
Az elhúzódó sztrájk miatt kevesebb lesz a vendég a budapesti szállodákban, kevesebben látogatják az éttermeket, kulturális eseményeket, kevesebben vásárolnak, s veszik igénybe a taxikat - áll a közleményben.
Élet-halál között van két fiatal, akik „metrószörfözés” közben szenvedtek balesetet