Október és november között a Szlovák Élelmiszerellenőrző Hivatal többféle hiányosságot állapított meg egyes Magyarországon készült tokaji borok esetében. Összesen 32 tokaji bormintát vizsgáltak meg, ebből 15 szerintük nem felelt meg a hatályos előírásoknak. Közlésükben hiányosnak ítélték a borok megjelölését, valamint több jellegzetességet.
Marcinkó Ferenc az InfóRádiónak elmondta: a Hegyközségi Tanács nem tud még részleteket arról, hogy szlovákok mely borokban, milyen kifogásokat találtak, de számukra úgy tűnik, hogy leginkább a névhasználat tekintetében vannak kifogásaik.
Ez azért lehetséges, mert a két ország bortörvényében még mindig eltér a tokajira vonatkozó részletszabályozás. Az elnök tanácstalan emiatt, hiszen a szlovák fél a tokajival kapcsolatos 2004-es tárgyalásokon elfogadta, hogy teljes egészében átveszi a bortípusra vonatkozó magyar szabályozást.
A szlovák hatóságok ezidáig nem tették meg ezt, sőt még a meglévő szlovák törvényeket sem tartatják be a termelőkkel. Hivatalosan ugyanis csak a borkülönlegességek viselhetik odaát a márkanevet, a gyakorlatban viszont a minőségi borok is minden további nélkül megkapják a tokaji címkét - nehezményezte Marcinkó Ferenc.
A szlovákiai borászszakma képviselete és a magyar fél korábban megállapodott, hogy az uniós megállapodással összhangban egységes szabályozás vonatkozik a tokaji borfajtákra a határ mindkét oldalán. A szabályozás beltartalmi értékekre és a készítési technológiákra egyaránt vonatkozik, ugyanakkor a minőségi egyeztetésre nem kötelez - tette hozzá.
Az elnök szerint Szlovákia most felrúgta a megállapodást, hiszen bejelentette, hogy a továbbiakban nem tárgyal a magyar féllel, hanem külön termékleírást akar szabványosítani a saját tokaji márkanevű boraira. Ez egyébként ellentmondana az uniós irányelveknek, azonos néven futó termékekre ugyanis nem vonatkozhat eltérő termékleírás - közölte az elnök.
Úgy véli, hogy a szlovák fél ezzel a lépéssel csak a figyelmet akarja elterelni arról, hogy nem képes elhatárolni azt a területet, amelyet a megállapodásban vállalt a borvidék nagyságára vonatkozóan.
Mivel a szlovákok az erre vonatkozó egyezményt nem tartották be, a magyar kormány augusztus közepén bejelentette: válaszlépésként nemzetközi eljárást kezdeményez.
A minőségi kifogásolás vélhetően Szlovákia kontrája erre a lépésre. A szlovák földművelésügyi tárca azt is közölte, hogy a minőségi ellenőrzés eredményeiről hivatalos levélben tájékoztatja a magyar mezőgazdasági minisztériumot és elvárja, hogy a magyar fél foglaljon állást az észlelt hiányosságokkal kapcsolatosan.
A magyar Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egyelőre nem reagált az ügyre, mert a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal máig nem kapott hivatalos értesítést a szlovák hatóságok borvizsgálatairól.
Élet-halál között van két fiatal, akik „metrószörfözés” közben szenvedtek balesetet