Nem a globális pénzügyi válság az oka, hogy Magyarország nyomorult, csaknem tragikus helyzetben van: már 2007-ben is jelentősen lelassult, a nulla felé közelített a magyar gazdaság növekedése, pedig akkor még nem mutatkozott a krízis - mondta a Fidesz Országos Választmányának elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Kövér László szerint mindaz, amiben élünk, következménye annak, amiről az őszödi beszédről szólt: a hazugságoknak, a manipulációnak, a nem kormányzásnak.
A politikus közölte: a miniszterelnök mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek fejéből kitörölje, ami történt, és úgy állítsa be saját nyomorúságukat, mintha annak oka valamiféle tőle független tényező lenne. A Fidesznek ugyanakkor az a kötelessége, hogy felhívja a figyelmet a múlt és a jelen problémáinak összefüggéseire - fűzte hozzá.
A magyar értelmiséget is bírálta Kövér László: szerinte annak jelentős része közreműködött a hazugságok sikeressé tételében.
Romló közbiztonság
Az egzisztenciális lecsúszással küszködő magyar társadalom azt a terhet már nem bírja el, hogy nincsen biztonságban a mindennapokban - mondta a Fidesz Országos Választmányának elnöke.
Bár az ORFK honlapján közzétett adatok szerint 2003 és 2007 között nagyjából ugyanannyi emberölés történt Magyarországon, és nem volt jelentős változás az erőszakos bűncselekmények számában nem, Kövér László szerint mégis rosszabb a közbiztonsági helyzet. "Az emberek ezt gondolják" - fogalmazott.
A fideszes politikus szerint a szűken vett bűnözés kategóriájánál jóval szélesebb az erőszaké, elég csak az iskolán belüli erőszakról szóló hírekre gondolni. Az, hogy a bűnüldöző szervek például a lopások jelentős részét szabálysértésnek tekintik, és nem hajlandók velük foglalkozni, nem javítja sem a közbiztonságot, sem az arról alkotott közvélekedést - magyarázta.
Kövér László úgy véli, az olyan brutális eset, mint a kiskunlacházi gyilkosság, nem önmagában értékelendő: az emberek jelentős része számára egy folyamat újabb állomása, tetőzési pontja. Az ott alakult spontán utcai demonstráció, több ezer ember tiltakozása azt mutatja, hogy baj van - fűzte hozzá.
Hanganyag: Mong Attila