eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 19. vasárnap Ivó, Milán
Célra tart egy hóálcát viselő katona a finn hadsereg Kontio 22 fedőnevű éves hadgyakorlatán az észak-karéliai Nurmes térségében 2022. november 29-én. A skandináv ország szárazföldi haderejének legjelentősebb évenkénti gyakorlatozása az idén november 25. és december 2. között zajlik hozzávetőleg nyolcezer katona részvételével, ebből mintegy 4800 sorkatona, kétezer a tartalékos állományú. A műveletek célja a különféle szervezeti egységek működésének összehangolása, valamint a gyors reagálási képesség fejlesztése az ország légierejével és határőrségével együttműködve.
Nyitókép: MTI/EPA/COMPIC/Tomi Hanninen

A finnek felpörgették a lőszergyártást, már más országokat is ezekkel védenek

Az orosz agressziótól tartó Finnország múlt hétvégén tesztelte a hadigazdaságra való átállást és megkezdte a katonai felszerelések stratégiai elhelyezését, biztosítva, hogy a NATO egyik legújabb határállama gyorsan tudjon reagálni a lehetséges támadásokra.

Mikko Heiskanen altábornagy, a finn védelmi erők fegyverzeti és logisztikai vezérkari főnökének helyettese a Financial Timesnak elmondta, hogy Finnország a közelmúltban több mint ezer, magáncégekkel kötött megállapodást ellenőrzött, amelyek háború idején biztosítanák az infrastruktúra, az élelmiszer-ellátás és a szolgáltatások működését, valamint a felszerelések és fegyverek folyamatos gyártását - írta a vg.hu.

A háború súlyos válságot jelent, és biztosítanunk kell, hogy a termelésünk nem roppan össze egy semmiből érkező offenzíva miatt. A lőszertől az élelmiszerig minden biztosított, de reméljük, hogy nem lesz szükség a kihasználásukra - nyilatkozta Heiskanen, hozzátéve, hogy a finn hadigazdasági tesztben a szomszédaik és szövetségeseik terveit és felkészültségét is felmérték. A finn gazdaság néhány nap alatt át tud állni hadigazdaságra, ha szükséges.

Finnország, amelynek orosz határa a leghosszabb a NATO vagy az EU országai közül, jól ismert arról, hogy évtizedek óta a keleti szomszédja esetleges támadására összpontosít, ami a nyugati világ tagjaival összehasonlítva talán egyedülálló felkészültségi szintet eredményezett.

A felnőtt lakosság csaknem harmada tartalékos, így a mindössze 5,6 milliós ország rendelkezik Európa egyik legnagyobb hadseregével és a legnagyobb tüzérséggel.

Oroszország az elmúlt hónapokban, jóval az ukrajnai inváziót követően kezdett el átállni a hadigazdaságra, és jelenleg a GDP mintegy 6-7 százalékát költi évi 4 millió tüzérségi lövedék előállítására, ami

jóval meghaladja Finnország vagy akár Nyugat-Európa szintjét. Ez pedig lehetővé tette, hogy hadserege újra lendületet kapjon az ukrán fronton.

A felkészültség értékével pedig a finnek is tisztában vannak, akik hasonló tervek kidolgozását javasolták más NATO-tagállamoknak is, akik egyre jobban le vannak maradva a Kijevnek ígért fegyvercsomagjaik leszállításában.

A finn állam a termelési lánc egyes részeit még a magánvállalatoknál is birtokolja, így az ukrajnai háború 2022-es kirobbanása után gyorsan elkezdték növelni a lőszergyártást, és most körülbelül tízszer annyit gyártanak, mint öt évvel ezelőtt.

A finnek örülnek a NATO-tagságnak, de elvárják az együttműködésért cserébe, hogy mások is megközelítsék a felkészültségüket közölte Heiskanen.

Azt is elmondta, hogy a közelmúltban legyártott fegyverkészletüket elkezdték a szomszédos Norvégiában és Svédországban tárolni, ezzel megerősítve az ő ellátásukat is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Az oroszok Harkivban támadnak, a tengeren nagy veszteség érhette őket - Háborús híreink vasárnap

Az oroszok Harkivban támadnak, a tengeren nagy veszteség érhette őket - Háborús híreink vasárnap

Az oroszok Harkivban nyomulnak előre, szombaton egy falu elfoglalását jelentette be az orosz védelmi minisztérium. Közben Ukrajna lőszerhiánnyal küzd, és a harkivi frontról több ezer civilt evakuáltak. Tegnap életbe lépett az új törvény, amely átalakítja a hadsereg mozgósításának módját. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Emmanuel Macron francia elnök javaslatát az Oroszország és Ukrajna közötti ideiglenes tűzszünetre a párizsi olimpia alatt. Szombaton ebben a cikkünkben számolunk be a háború legfontosabb eseményeiről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 19. 14:15
×
×
×
×