eur:
403.78
usd:
355.31
bux:
95426.77
2025. május 25. vasárnap Orbán

Kinek mit hozhat az új német kormány? Prőhle Gergely, Inforádió, Aréna

2025.05.08. 16:51
Az Aréna támogatója Magyarország új távközlési szolgáltatója, a ONE.

Új kancellárja és új kormánya van Németországnak május 6 óta, bár ez a május 6.-ai nap nem volt feszültségektől és meglepetésektől mentes - hiszen Friedrich Merzet csak második nekifutásra sikerült kancellárrá választani, márpedig ez példa nélküli az elmúlt évtizedek németországi politikatörténetében. Azért is volt váratlan az első szavazási körös kudarc, merthogy a koalíció rendelkezett a szükséges többséggel - tehát voltak, lehettek úgymond a saját körből, akár a saját pártcsaládból, akár a koalíciós partner szociáldemokratáktól úgymond ,,eltévelyedő,, képviselők?
Ha valóban van ilyesfajta bizonytalanság a saját pártcsaládon belül - az mire vezethető vissza?
Jelenthet mindez terhet az új koalíciós kabinet számára? Járhat-e presztizsveszteséggel - akár a kancellár, akár a kabinet szempontjából?
Már a választást követő este ülést tartott az új német kormány és megtörtént egyfajta hierarchikus rend felállítása a kabineten belül. De hogyan is néz ki ez a CDU-CSU_SPD alkotta koalíciós kormány, hogyan oszlanak meg a tárcak?
Többnyire új arcok vannak az új kabinetben?
Érződik a tárcáknál fiatalítás, generációváltás?
Tárcákhoz kapcsolódóan a kormány első ülésén már születtek is intézkedések a bürokrácia csökkentésére vonatkoznak. Ez prioritás volt egyébként is a kormány terveiben?
Egyes minisztériumokat, hivatalokat, intézményeket érintenek ezek az intézkedések?
Most elsőként minisztériumokkal, tárcákkal kapcsolatos döntések születtek Berlinben, de - nézve a koalíciós kormány programját - mik a legsürgetőbb teendők, milyen területek vannak középpontban? Egyáltalán hol és hogyan sikerült megtalálni a közös nevezőt két ellentétes politikai oldalnak - kereszténydemokratáknak és szociáldemokratáknak?
Markáns váltás jön a migrációs politikában. Mik a napirenden lévő fontosabb intézkedések?
Mi lehet az új kormány receptje az igencsak gyengélkedő német gazdaság területén?
Autóipar, autógyártás mint egykorvolt húzógázat hogy áll?
Energiapiaci helyzet, zöld átállás hogyan alakulhat?
Berlin is belekezdett a haderő fejlesztésbe, jóllehet az elmúlt évtizedekben igencsak egyfajta pacifizmus volt jellemző Németországban. Beszélhetünk fordulatról?
Ukrajna katonai támogatása hangsúlyos lehet a továbbiakban is?
Változhat az is, hogy mit ad támogatásként Németország?
Friedrich Merz első útja, már megválasztása másnapján Párizsba, Emmanuel Macron elnökhöz vezetett. A francia-német együttműködés, a francia-német tengely lehet a jövőben Európa motorja?

Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója, volt berlini nagykövet az InfoRádió Aréna című műsorában 2025.05.08-án. Podcast.

×
×
×