Románia: választások után, választások előtt. Szakáli István Lóránd, Inforádió, Aréna
2024.12.10. 17:00
A műsor támogatója a HOLD - Nem csak vagyont, kockázatot is kezelünk, 1994 óta. https://hold.hu/
Megismételt elnökválasztásra készülnek Romániában az érvénytelenné nyilvánított első forduló után. Valóban alkotmányos válságot él meg most Románia?
Alkotmánybíróság korábban vizsgálta az első fordulóban leadott szavazatokat, de aztán végül is hitelesítette azokat, készült is mindenki a második fordulóra, majd a Legfelsőbb Védelmi Tanács megállapította, hogy a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta. Mi az ami tudható erről az úgymond külföldi beavatkozásról?
Az első fordulót megnyert független elnökjelölt CALIN GEORGESCU szinte kizárólag az interneten és ott is közösségi oldalakon kampányolt és többször is azt hangoztatta, hogy egyetlen árva lejt sem költött kampányra. Mi lehetett alkotmányba ütköző ebben a kampányban?
Nagy kérdés, hogy kik is állnak a háttérben? - A román dokumentumok nem említenek a külföldi beavatkozással kapcsolatosan konkrét országot, de az amerikai külügyminiszter nevesítette Oroszországot és ezt immár sokan tényként kezelik. Mi lehet az orosz érdek? Miért próbáltak volna beavatkozni GEORGESCU mellett? Valóban egyértelmű az, hogy GEORGESCU úgymond Moszkva-barát, amit a kampány során is előszeretettel emlegettek vele kapcsolatban?
A történtek kapcsán az is felmerül, hogy hol voltak vajon a román titkosszolgálatok, a hírszerző szolgálatok? Hogyhogy nem észlelték már a választási kampány során, hogy valakik valahonnan be akarnak avatkozni ebbe a választásba?
(Vannak olyan elemzői vélemények, melyek szerint nehéz a közösségi oldalakon zajló kommunikációt úgy szankcionálni, hogy az ne sértse a szabad véleménynyilvánítást vagy a szólásszabadságot)
Mi lehet most a további menetrend Romániában? Újbóli elnökválasztás - de ez azt jelenti, hogy az egész választási folyamatot meg kell ismételni? Újbóli jelöltállítással, kampánnyal?
Határidők és időpontok sem mellékesek - a jelenlegi államfő Klaus Iohannis mandátuma december 20-áig szól, tehát elvileg ő december 21-én távozik posztjáról - miközben még nincs a parlamenti választások nyomán felálló új kormány, nincs szenátus, nincs a szenátusnak vezetője, aki betölthetné az ideiglenes elnöki pozíciót. Mi jöhet a következő hetekben Romániában?
Hogyan rajzolta át a román belpolitika térképét az érvénytelenítettelnökválasztás után rendezett parlamenti voksolás?
Milyen koalíciós kormány jöhet Romániában és lehet abban szerepe a választásokon hat és fél százalékot szerzett RMDSZ-nek?
Szakáli István Lóránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.12.10-én. Podcast.