Hatalmas az izgalom az angol futball világában, hogy kinek adja át a Glazer család az ikonikus klubot.
Úgy volt, hogy szerdán lezárul a licitálás, de az utolsó pillanatban kitolták a határidőt, így csütörtökön az volt a várakozás, hogy a két fő esélyes, Sir Jim Ratcliffe brit milliárdos, az INEOS vegyipari cég gazdája és Dzsaszím Bin Hamad Al Thani sejk, katari bankár is új ajánlattal rukkol elő.
Hogy most mi a határidő, az nem világos, de az igen, hogy mekkora pénzről beszélünk:
5 milliárd angol fonton felüli ajánlatra lehetett számítani.
A Manchester Unitedtől szabadulni próbáló amerikai Glazer család tehát nem szerény profitra számíthat – mivel 2005-ben 790 millióért vették meg a klubot. Igaz, azóta hatalmas adósságot halmoztak fel, és ismert, hogy most legalább 6 milliárd fontért szeretnének túladni a Vörös Ördögökön.
Az Independent című lap megszellőztette, hogy Glazeréknél koránt sincs teljes egyetértés: úgy tűnik, a család egy része szeretne megtartani egy kisebbségi részesedést, míg a család másik fele inkább teljesen kiszállna a klubból.
A lefelé licitáló rejtélyes finn
Hogy ne legyen annyira "unalmas" a licitálás, váratlan helyről is érkezett egy újabb érdeklődő: Thomas Zilliacus finn üzletember, akinek az 1980-as években volt már egy finn focicsapata. Zilliacus vagyonát homály fedi, bár bennfentesek szerint nincs annyi pénze, mint Ratcliffe-nek vagy Al Thaninak.
Viszont ő egy jól megfogalmazott kiáltvánnyal próbál pozícióba kerülni:
"Bármely sportklubnak a drukkerekért kell léteznie. A jelenlegi helyzetben, amikor milliárdos sejkek és oligarchák teszik rá a kezüket klubokra, hogy saját játszóterükké alakítsák azokat, nem egészséges trend" – szúrt oda riválisainak azt sugallva, hogy aki sejk vagy milliárdos, az csak rosszban sántikálhat.
Majd ahhoz is volt mersze, hogy Glazerékkel közölje:
"A klub jelenlegi piaci értéke 3,9 milliárd amerikai dollár, azaz jóval kevesebb, mint amit szeretnének kapni érte."
Ha az összes szurkoló beszállna a vételbe, "akkor az fejenként 6 dollárba kerülne" – tette hozzá, kifejtve:
ő megfinanszírozza az összeg felét, a másik felét pedig egy új cégen keresztül a szurkolók tehetik be, fejenként 3 dollárért.
Mindeközben az Elliott nevű amerikai befektetési cég is érdeklődik a 44 meccsen összesen 37 gól produkáló nagyágyú Marcus Rashford és Bruno Fernandes csapata iránt, bár ők csak egy kisebbségi részesedést akarnak, függetlenül attól, hogy ki lesz a fővásárló.
És hogy mi lesz, ha a Manchester United katari kézbe kerül? Mindez ironikus lenne azok után, ahogy a brit sajtó az elmúlt világbajnokság idején megállás nélkül kritizálta az országot annak emberi jogi gyakorlata miatt. Vagy ahogy az Independent véli: "egy újabb mélypont az angol futball életében", sőt "a (katari) állami befolyásolás eszköze".