eur:
411.19
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Prága, 2018. június 6.Andrej Babis cseh miniszterelnök, a tavaly októberi választáson győztes ANO mozgalom elnöke sajtótájékoztatót tart a prágai várban 2018. június 6-án, miután másodszor is kormányalakítási megbízatást kapott Milos Zeman államfőtől. Babis első, kisebbségi kormánya januárban megbukott, mert nem kapta meg a parlament bizalmát. A miniszterelnök és kormánya azóta ügyvezetőként irányította az ország ügyeit. (MTI/EPA/Martin Divisek)
Nyitókép: MARTIN DIVISEK

Cseh bizalmi szavazás - kérdőjelekkel

Közel kilenc hónap után szerdán bizalmat szavazhat a cseh képviselőház a Babiš-kormánynak, ám még mindig nem tudni biztosan, hogy ez megtörténik-e. A kabinetnek jelenleg 14 tagja van, de továbbra sincs meg, ki lesz a cseh külügyminiszter, az igazságügyi tárca vezetőjét pedig plágiummal gyanúsítják.

A szerdai bizalmi szavazás előtt Andrej Babiš aláírt a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjával egy egyezséget, amely arról szól, hogy a kommunisták kívülről támogatják az ANO mozgalom és a Cseh Szociáldemokrata Párt alkotta koalíciós szövetséget. A kormány így 108 képviselő támogatására tehet szert a 200 tagú képviselőházban, ami már elegendő számára a biztos többség elnyeréséhez. Andrej Babiš kormányfő már semmi akadályát nem látja annak, hogy a hosszú ideje tartó huzavona után a képviselőház végre bizalmat szavazzon a kormánynak.

Az viszont még mindig nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a szociáldemokraták részéről százszázalékos lenne a bizalom a kormány felé. „Ez egy jó felmérés lesz a számunkra, mert minden politikai tapasztaltunkat latba vetve sem tudjuk előre megmondani, miként fog viselkedni a kormányban a koalíciós partnerünk” – utalt az ANO mozgalommal való bizalmatlanság meglétére Martin Netolický, a ČSSD alelnöke.

A szociáldemokrata képviselők mindenesetre megígérték, hogy igennel voksolnak majd a bizalmi szavazáson. További kérdéseket vet fel azonban, hogy ki lesz a cseh külügyminiszter. Az igazságügyi tárca élére kinevezett Taťána Malát pedig plágiummal gyanúsítják.

A cseh közrádió Krónika című műsorának szerkesztői rántották le a leplet arról, hogy a miniszter mindkét szakdolgozata tulajdonképpen plágium, mert azok eredetijét az interneten is megtalálták. Malá azt ugyan elismerte, hogy szakdolgozataiban néhol elfelejtette feltüntetni a forrásanyagot, de a plágium vádját határozottan visszautasította. Ennek ellenére benyújtotta lemondását, amit Andrej Babiš kormányfő elfogadott. A miniszterelnök Malá helyére Jan Kněžíneket, a prágai Károly Egyetem jogtudósát jelölte az igazságügyi tárca élére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×